Studenci, strażacy i ksiądz zostali dawcami szpiku

  Studenci, strażacy i ksiądz zostali dawcami szpiku

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj na terenie kampusu, przy ulicy Rudzkiej odbył się po raz pierwszy w historii miasta Dzień Dawców Szpiku pod hasłem Rybnik w walce przeciw białaczce. W ramach akcji mieszkańcy regionu mogli się zarejestrować w bazie dawców szpiku kostnego.
  Już na kilka minut przed godziną 11, kiedy to rejestracja dawców miała ruszyć, pod siedzibą Uniwersytetu Śląskiego ustawiła się kolejka chętnych. - Nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji. W ciągu pierwszego kwadransu zarejestrowało się ponad 50 osób - mówi Katarzyna Niesporek, z samorządu studenckiego, który wspólnie z fundacją DKMS Polska zorganizował akcję.

  W Polsce co 1,5 godziny stawiana jest komuś diagnoza: białaczka.
  Co drugi chory, zakwalifikowany do przeszczepu nie znajduje dawcy szpiku kostnego. - Dlatego przez cały rok organizujemy tego typu akcje. Do końca maja mamy ich zaplanowanych aż 18. Cieszą się one sporym zainteresowaniem. Podczas akcji na Politechnice Warszawskiej w zarejestrowało się 2040 osób, a w Nowym Sączu ponad 800 - mówi Joanna Mejner, z warszawskiej Fundacji DKMS Polska.

  Na oddanie zaledwie czterech mililitrów krwi, na podstawie których określony zostanie kod DNA i tak zwana zgodność antygenowa, decydowali się podczas akcji nie tylko studenci. Byli strażacy, ratownicy medyczni, pielęgniarki.

  - Dopóki nikt bliski nie zachoruje, to człowiek myśli, że jego problem białaczki nie dotyczy. Niedawno zachorowała moja żona i lekarze podejrzewali, że to może być białaczka. Na szczęście skończyło się na strachu, ale postanowiłem i tak wpisać się do rejestru. To nic nie kosztuje - podkreśla Marek Krzyżowski, strażak-ochotnik z Rybnika-Kamienia.

  Wśród chętnych do rejestracji, sporą grupę stanowili też honorowi dawcy krwi. - Już od dawna się nad tym zastanawiałem. Krew oddaję do 19 lat, więc teraz postanowiłem dać z siebie jeszcze więcej. Zwerbowałem nawet syna, żeby przyszedł ze mną i też się zarejestrował - mówi Roman Borkusewicz. - Teraz pozostaje nam tylko czekać w gotowości na telefon z fundacji - dodaje.

  Na pytania osób, które do ostatniej chwili wahały się czy oddać krew odpowiadała Renata Rafa. Ona na listę dawców wpisała się podczas Dnia Dawców w Kielcach w maju 2009 roku. Dwa miesiące później otrzymała telefon z fundacji, że jest chory, który potrzebuje jej szpiku.

  - Jestem przykładem na to, że to nie jest ryzykowny zabieg, a oddającemu szpik nie dzieje się nic złego. Wszystkim mówię, że nie choruję, czuję się dobrze i uratowałam życie 19-letniemu chłopcu z USA - zapewnia Renata Rafa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama