Kobiety w woj. śląskim rodzą pijane dzieci

  Kobiety w woj. śląskim rodzą pijane dzieci

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W ciąży pije 17,7 proc. matek z województwa śląskiego. Najwięcej w Polsce! Te szokujące dane przynoszą ostatnie wyniki badań wykonanych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
  Badania przeprowadzono w połowie ubiegłego roku na 382 oddziałach, gdzie przebywały kobiety wraz z noworodkami. Przepytano w sumie około 3,3 tys. młodych matek. Ponad połowa z nich piła alkohol, gdy miały już pewność, że są w ciąży. Na dodatek pijące ciężarne dobrze wiedziały, jak szkodliwe jest picie. 80 proc. zdawało sobie sprawę z fatalnych skutków picia nawet małych ilości alkoholu.

  - Wyniki te są tak niepokojące, że konieczne wydają się szczegółowe analizy dotyczące tylko województwa śląskiego - mówi prof.
  Ryszard Poręba, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Tychach oraz prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. - Niestety, okazuje się też, że dotychczasowe działania edukacyjne okazały się nieskuteczne - przekonuje specjalista.

  Statystyki przerażają. Prawie 2 promile alkoholu to tragiczny rekord, jaki padł na oddziale położniczym w szpitalu w Dąbrowie Górniczej, gdzie swego czasu przyszedł na świat niemal śmiertelnie upojony wódką noworodek. Lekarze z Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu walczyli o życie chłopczyka, który urodził się w jednym z zabrzańskich szpitali. Miał 1,2 promila alkoholu we krwi - to tak jakby wypił... cztery piwa. Matka podczas porodu była kompletnie pijana.

  Badania dowiodły też, że piciu alkoholu w ciąży sprzyja... wyższe wykształcenie przyszłej matki oraz to, że mieszka w aglomeracji - najwięcej piją ciężarne z dużych miast, powyżej 100 tys. mieszkańców. Częściej abstynencję zachowują mieszkanki wsi oraz kobiety z wykształceniem podstawowym, zasadniczym zawodowym i średnim.

  W ogóle, co też wynika z badań, świadomość prozdrowotna Polek woła o pomstę do nieba. Aż 78 proc. kobiet, poza ciężarnymi, nie było w ciągu 12 ostatnich miesięcy u ginekologa, 45 proc. nie wykonało cytologii, a na mammografii w ciągu minionych dwóch lat nie było ponad 89 proc. kobiet po 40. roku życia!
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama