Fiskus odpowiada, jak rozliczyć PIT 2009 (1)

  Fiskus odpowiada, jak rozliczyć PIT 2009 (1)

  MU

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od czternastu lat na łamach Polski Dziennika Zachodniego - przy współpracy Business Centre Club i Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach organizujemy akcję Fiskus podpowiada. Radzimy Czytelnikom jak bezbłędnie wypełnić PIT-a oraz zapraszamy do konkursu wiedzy podatkowej z cennymi nagrodami. Warto więc czytać uważnie wszystkie porady.
  Znajdziecie je w gazecie Polska Dziennik Zachodni bez trudu, bo są oznaczone zawsze logiem naszej akcji. Porady warto czytać również dlatego, bo dzięki temu można wygrać cenne nagrody - główna ma wartość aż 5000 zł. Pytania ukażą się w wydaniu magazynowym naszej gazety. Tego dnia opublikujemy też adres, na który trzeba będzie przesłać kupony konkursowe.

  Kto rozliczy nasz PIT

  Czy ktoś inny może za nas rozliczyć PIT? - takie pytanie zadaje sobie wielu podatników. Okazuje się, że tak.


  - Podatnik może zdecydować, iż rozliczenia PIT dokona za niego pracodawca lub ZUS - wyjaśnia Sabina Sałata z UKS w Katowicach. Warunkiem jest jednak złożenie pracodawcy stosownego wniosku (na formularzu PIT-12) przed 10 stycznia bieżącego roku. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać tylko osoby rozliczające się indywidualnie, które poza dochodami uzyskanymi od tego pracodawcy nie uzyskały innych dochodów (za wyjątkiem opodatkowanych w sposób zryczałtowany lub odrębnie), nie korzystają z żadnych odliczeń (z wyjątkiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) oraz nie mają obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych.

  Również osoby otrzymujące od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych roczne rozliczenie podatku na druku PIT-40A nie mają obowiązku dokonywać osobnego rozliczenia z urzędem skarbowym. Dotyczy to podatników uzyskujących dochód m.in. z emerytur i rent, pod warunkiem że nie uzyskują w roku podatkowym innych dochodów (za wyjątkiem opodatkowanych w sposób zryczałtowany lub odrębnie), nie korzystają z odliczeń od dochodu z wyjątkiem odliczeń dokonywanych przez ZUS, nie korzystają z możliwości łącznego opodatkowania swoich dochodów z dochodami małżonków, bądź nie korzystają z możliwości opodatkowania wspólnie z dzieckiem, które samotnie wychowują, nie uzyskali dochodów za granicą powodujących obliczenie należnego podatku z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją, nie mają obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, poza przypadkiem dokonania zwrotu nienależnej - lecz już wcześniej odliczonej od podatku - składki na ubezpieczenie zdrowotne.

  Roczne obliczenie podatku dokonywane przez zakład pracy jak i przez ZUS sporządzane jest w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego i w tym samym terminie przekazywane jest podatnikowi oraz właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika urzędowi skarbowemu. Podatek wynikający z takiego rozliczenia jest podatkiem należnym za dany rok. Jeśli z rozliczenia wyniknie obowiązek dopłaty podatku, wówczas powstała różnica co do zasady zostanie pobrana z dochodu za marzec lub kwiecień (na wniosek podatnika, którego rozlicza zakład pracy) roku następnego i przekazana na rachunek urzędu skarbowego.

  Należy również wskazać, iż dokonanie rozliczenia podatku przez zakład pracy lub ZUS nie pozbawia podatnika prawa do samodzielnego rozliczenia podatku w sytuacji, gdy zechce on skorzystać z jakiejś ulgi lub odliczenia.

  Rozliczenie PIT można również powierzyć doradcy podatkowemu, który sporządzi w imieniu i na rzecz podatnika deklarację podatkową lub udzieli pomocy w tym zakresie. W razie wyrządzenia szkody przy wykonywaniu tych czynności doradca podatkowy ponosi odpowiedzialność na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Wynika to wprost z ustawy o doradztwie podatkowym.

  W obecnym stanie prawnym urzędnik fiskusa nie ma możliwości sporządzenia za nas rocznego rozliczenia podatku, choć takie propozycje składali politycy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo