Wykopali średniowieczny mur

  Wykopali średniowieczny mur

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  XIV-wieczny, doskonale zachowany fragment muru obronnego znaleźli raciborscy archeolodzy przy okazji prac remontowych prowadzonych przy ulicy Odrzańskiej.
  - Już odsłoniliśmy mur na ponad 1,5 metra w głąb ziemi, a wszystko wskazuje na to, że jest jeszcze wyższy. Na pierwsze cegły natknęliśmy się już na głębokości 30 centymetrów pod powierzchnią ziemi - mówi Romuald Turakiewicz, archeolog z raciborskiego muzeum.

  Grupa poszukiwaczy średniowiecznych skarbów będzie pracować przy wykopaliskach na Odrzańskiej jeszcze dwa dni. Niestety, po odsłonięciu jak największego fragmentu muru, opisaniu go, zrobieniu dokumentacji technicznej i fotograficznej, zabytek zostanie z powrotem zasypany. W tym miejscu trwa przebudowa drogi, układanie nowej kostki chodnikowej, a wkrótce pojawi się także parking. Na zabytkowych cegłach kierowcy będą zostawiali samochody.

  - Mur co prawda zostanie zasypany, ale to znalezisko pozwoli nam dokonać korekt na starych mapach. Teraz wiemy dokładniej, jak przebiegało obwałowanie starego miasta, już wcześniej znajdowaliśmy podobne fragmenty w innych częściach Raciborza. Ten jest jednak najlepiej zachowany - cieszy się Turakiewicz.

  Średniowieczne cegły, tak zwane palcówki, były dużo większe i znacznie grubsze niż współczesne. Miały dziewięć centymetrów grubości (dziś produkuje się 6-centymetrowe). Były gorzej wypalane niż obecne, stąd ich pomarańczowa, zamiast czerwonej, barwa. Do zaprawy, którą spajano mury, oprócz wapna i piasku używano także... jaj kurzych. Oprócz gotyckich cegieł w wykopalisku jest też mnóstwo fragmentów starej ceramiki. Archeolodzy wykopują i przenoszą ją do muzeum. Jak mówi Romuald Turakiewicz, kilka skorup pochodzi z luksusowych naczyń. - Są pokryte glazurą, a tego typu naczynia w średniowieczu to była rzadkość.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama