Stalexport atakuje: wycinka drzew w Jaworznie jest...

  Stalexport atakuje: wycinka drzew w Jaworznie jest nielegalna!

  Grażyna Dębała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stalexport poskarżył się na władze Jaworzna do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o zleconą przez miasto wycinkę drzew, jaka ruszyła na początku marca w okolicy węzła jeleńskiego. O sprawie koncesjonariusz A4 poinformował też policję.
  Drzewa wycinał Miejski Zakład Drogowy z Jaworzna, bo miasto chce tam wybudować Drogę Współpracy Regionalnej. Nowa droga będzie konkurencją dla autostrady A4.

  - Musieliśmy interweniować. Zauważyliśmy, że ktoś wycina drzewa w pasie autostrady, a za ten pas odpowiada zarządca drogi, czyli w tym przypadku my - tłumaczy Alicja Rajtar, rzeczniczka prasowa firmy Stalexport Autostrada Małopolska.

  Urzędnicy z Jaworzna przekonują jednak, że ta sprawa to kolejna próba opóźniania ich inwestycji.

  - Wszystkie nasze działania są zgodne z prawem, a na potwierdzenie tego mamy stosowne decyzje - przekonuje Sebastian Kuś z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.


  5 marca wojewoda śląski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację tej inwestycji. Na dodatek nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności. Prace przy wycince drzew w miejscu, gdzie pobiegnie nowa droga rozpoczęły się 8 marca. Wtedy też informacja o rozpoczęciu robót wpłynęła do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Miasto ma też opinię ornitologiczną, z której wynika, że drzewa można wycinać do 15 kwietnia, czyli jeszcze przed sezonem lęgowym ptaków.

  Na razie nie wiadomo, jakie stanowisko w sprawie zajmie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

  - Rzeczywiście takie pismo do nas wpłynęło, ale nie będziemy zajmować stanowiska w tej sprawie, bo to spór między miastem a Stalexportem - wyjaśnia Dorota Marzyńska, rzeczniczka katowickiego oddziału GDDKiA.

  Urzędnicy z Jaworzna są jednak pewni, że Stalexport znalazł kolejny powód, by opóźniać inwestycję. Wcześniej brak zgody spółki na to, żeby fragment ronda w ciągu Drogi Współpracy Regionalnej stanął na węźle autostrady zamkniętym dla ruchu samochodów zmusił miasto do zmiany planów. Konieczne było też dokupienie kolejnych działek. W efekcie budowę rozpoczęto z półrocznym opóźnieniem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama