Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anioły Teatralne rozdane w będzińskim Teatrze Dzieci Zagłębia

PS
Scena z przedstawienia pt. Kosmita
Scena z przedstawienia pt. Kosmita PromArte/mat. teatru
Już po raz siódmy Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie nagrodził swoich przyjaciół. Uroczystość odbyła się dzisiaj w Międzynarodowy Dzień Teatru, a statuetki Anioła Teatralnego odebrali: Zbigniew Gruca, Andrzej Josiek i Rafał Przybylak.

Gali w teatrze towarzyszył nominowany do Złotej Maski Kosmita Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel w reżyserii Dariusza Wiktorowicza. Przedstawienie przypomina o potrzebie akceptacji odmienności, sensie empatii i pomocy tym, którym grozi wykluczenie.

Nieprzypadkowo zatem jednym z Aniołów został uhonorowany Andrzej Josiek, prezes Fundacji ING Dzieciom. Misją Fundacji jest szeroko pojęte wyrównywanie szans, m.in. poprzez wspieranie kształcenia dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach, a także realizację szeregu programów z obszaru pedagogiki specjalnej.

W ramach biblioterapeutycznego programu W towarzystwie Lwa wydano m.in. Kosmitę, z sukcesem przeniesionego na deski będzińskiego teatru.

- Mam nadzieję, że uda się rozwijać program świetlic internetowych ING oraz turnusów rehabilitacyjno-edukacyjnych dla podopiecznych tych świetlic. Bardzo ważne jest również promowanie atrakcyjnych form edukacji ekonomicznej dla dzieci - zapowiada prezes Josiek.

Rafał Przybylak od 2000 roku prowadzi Studio Reklamy Drukarnia Media w Będzinie. - Od początku współpracuję z Teatrem Dzieci Zagłębia. Byłoby dla mnie dyshonorem, gdyby swoje druki teatr zlecał firmie spoza Będzina - mówi Przybylak. Dyrektor Dariusz Wiktorowicz uważa, że Anioł jest potwierdzeniem wzorcowej współpracy teatru z firmą reprezentującą lokalny biznes. - Często jesteśmy zmuszeni poprosić o wydrukowanie czegoś na wczoraj. Nigdy nie spotkaliśmy się z odmową. Bez przyjaznej drukarni planowanie promocji byłoby znacznie trudniejsze - podkreśla dyrektor Wiktorowicz.

Katowiczanin Zbigniew Gruca, emerytowany lekarz, od kilkudziesięciu lat nie opuścił żadnej premiery w teatrach regionu. Jest przekonany, że przedstawienia dla dzieci stawiają twórcom wyjątkowe wymagania.

- Jeżeli nie potrafi się rozbudzić wrażliwości emocjonalnej i estetycznej najmłodszych, nie będą przygotowani do odbioru złożonego języka teatru - twierdzi Gruca.

Po raz pierwszy zasiadł na widowni Teatru Dzieci Zagłębia blisko pół wieku temu. Oglądał zarówno większość przedstawień Jana Dormana dla dzieci, jak i jego spektakle, realizowane gościnnie w teatrach dramatycznych. - Dorman to cała epoka, ale wysoko też oceniam dyrekcję Michała Rosińskiego. Bardzo piękne efekty przyniosło działające wówczas Studium Aktorskie, którego absolwenci znakomicie sobie dzisiaj radzą nie tylko w teatrze dla dzieci - twierdzi Gruca.

Dyrektor Wiktorowicz jest pewien, że Anioł Teatralny dla Grucy to nagroda zarówno za niezwykłą pasję teatralną, jak i za umiejętność zadawania twórcom spektakli ważnych, często trudnych pytań.

- Wszyscy nasi widzowie są bezcenni. Wszystkich witamy z radością. Zbigniew Gruca to jednak widz wyjątkowy. Jego obecność daje poczucie bezpieczeństwa - mówi Wiktorowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!