Anioły Teatralne rozdane w będzińskim Teatrze Dzieci...

  Anioły Teatralne rozdane w będzińskim Teatrze Dzieci Zagłębia

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już po raz siódmy Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie nagrodził swoich przyjaciół. Uroczystość odbyła się dzisiaj w Międzynarodowy Dzień Teatru, a statuetki Anioła Teatralnego odebrali: Zbigniew Gruca, Andrzej Josiek i Rafał Przybylak.
  Gali w teatrze towarzyszył nominowany do Złotej Maski Kosmita Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel w reżyserii Dariusza Wiktorowicza. Przedstawienie przypomina o potrzebie akceptacji odmienności, sensie empatii i pomocy tym, którym grozi wykluczenie.

  Nieprzypadkowo zatem jednym z Aniołów został uhonorowany Andrzej Josiek, prezes Fundacji ING Dzieciom. Misją Fundacji jest szeroko pojęte wyrównywanie szans, m.in. poprzez wspieranie kształcenia dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach, a także realizację szeregu programów z obszaru pedagogiki specjalnej.

  W ramach biblioterapeutycznego programu W towarzystwie Lwa wydano m.in. Kosmitę, z sukcesem przeniesionego na deski będzińskiego teatru.

  - Mam nadzieję, że uda się rozwijać program świetlic internetowych ING oraz turnusów rehabilitacyjno-edukacyjnych dla podopiecznych tych świetlic. Bardzo ważne jest również promowanie atrakcyjnych form edukacji ekonomicznej dla dzieci - zapowiada prezes Josiek.

  Rafał Przybylak od 2000 roku prowadzi Studio Reklamy Drukarnia Media w Będzinie. - Od początku współpracuję z Teatrem Dzieci Zagłębia. Byłoby dla mnie dyshonorem, gdyby swoje druki teatr zlecał firmie spoza Będzina - mówi Przybylak. Dyrektor Dariusz Wiktorowicz uważa, że Anioł jest potwierdzeniem wzorcowej współpracy teatru z firmą reprezentującą lokalny biznes. - Często jesteśmy zmuszeni poprosić o wydrukowanie czegoś na wczoraj. Nigdy nie spotkaliśmy się z odmową. Bez przyjaznej drukarni planowanie promocji byłoby znacznie trudniejsze - podkreśla dyrektor Wiktorowicz.

  Katowiczanin Zbigniew Gruca, emerytowany lekarz, od kilkudziesięciu lat nie opuścił żadnej premiery w teatrach regionu. Jest przekonany, że przedstawienia dla dzieci stawiają twórcom wyjątkowe wymagania.

  - Jeżeli nie potrafi się rozbudzić wrażliwości emocjonalnej i estetycznej najmłodszych, nie będą przygotowani do odbioru złożonego języka teatru - twierdzi Gruca.

  Po raz pierwszy zasiadł na widowni Teatru Dzieci Zagłębia blisko pół wieku temu. Oglądał zarówno większość przedstawień Jana Dormana dla dzieci, jak i jego spektakle, realizowane gościnnie w teatrach dramatycznych. - Dorman to cała epoka, ale wysoko też oceniam dyrekcję Michała Rosińskiego. Bardzo piękne efekty przyniosło działające wówczas Studium Aktorskie, którego absolwenci znakomicie sobie dzisiaj radzą nie tylko w teatrze dla dzieci - twierdzi Gruca.

  Dyrektor Wiktorowicz jest pewien, że Anioł Teatralny dla Grucy to nagroda zarówno za niezwykłą pasję teatralną, jak i za umiejętność zadawania twórcom spektakli ważnych, często trudnych pytań.

  - Wszyscy nasi widzowie są bezcenni. Wszystkich witamy z radością. Zbigniew Gruca to jednak widz wyjątkowy. Jego obecność daje poczucie bezpieczeństwa - mówi Wiktorowicz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama