Ważne
  Wiosenne porządki prezydenta Kurpiosa w Częstochowie

  Wiosenne porządki prezydenta Kurpiosa w Częstochowie

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po zmianach w Urzędzie Miasta, pełniący obowiązki prezydenta Częstochowy Piotr Kurpios, wziął się za przemeblowywanie składów rad nadzorczych spółek komunalnych.
  Zasiadanie w takich gremiach jest wyceniane na około 2 tysiące złotych miesięcznie. Komisarz żegna się z osobami nominowanymi przez Tadeusza Wronę.

  Dobrał się do zastępcy Wrony Bogumiła Sobusia, który jako jedyny z trzech wiceprezydentów wziął trzymiesięczną odprawę (ok. 12 tysięcy złotych brutto za miesiąc), gdy musiał odejść z urzędu po przegranym przez Wronę referendum, i niemal natychmiast znalazł zatrudnienie w zarządzie Związku Komunalnego ds. Wodociągów i Kanalizacji z pensją ok. 6 tys. zł brutto miesięcznie. Sobusia od zeszłego tygodnia nie ma już w zarządzie wodociągów gminnych. W jego fotelu zasiadł kolega partyjny Piotra Kurpiosa z Platformy Obywatelskiej, radny Bartłomiej Sabat.

  W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym Kurpios odwołał z rady nadzorczej Andrzeja Adamczyka i Tadeusza Skwarę. Ich miejsca zajęli Artur Czech, który był wicedyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Grzegorz Więciorkowski, który kiedyś zasiadał w radzie nadzorczej Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. To nie wszystkie działania p.o. prezydenta w MPK. Spółka jest prześwietlana.

  - O kontrolę w MPK wnioskowała Komisja Rewizyjna Rady Miasta - wyjaśnia Sylwia Bielecka z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

  W MPK prezydent może wszystko. Jest jednoosobowym zgromadzeniem wspólników tej spółki, w której miasto ma 100 proc. udziałów, a pod koniec ubiegłego roku rozciągnęło nad nią finansowy parasol ochronny gwarantując, że przez 15 lat pod Jasną Górą tylko ona będzie świadczyć usługi publicznej komunikacji. Rocznie, z budżetu miasta, MPK dostawać będzie kilkanaście milionów złotych.

  W tym roku - 15 mln zł. To on udziela zarządowi tzw. skwitowania, czyli decyduje, czy prezesi spółki jeszcze porządzą.

  Kontrola sprawdzi m.in., jakie były koszty, w większości przegranych spraw sądowych MPK z jego byłym wicedyrektorem Ryszardem Raczkiem. Przewoźnik wydał na odszkodowania dla Raczka ok. 200 tys. zł, a pozew o drugie tyle czeka na rozpatrzenie w sądzie. MPK wynajmowało na spory sądowe z Raczkiem najdroższe kancelarie prawne. Za ile, dowiedzą się kontrolerzy i mieszkańcy jeszcze przed najbliższą sesją Rady Miasta, którą zaplanowano na 19 kwietnia.

  Kurpios wymienił już ponad połowę składu rady nadzorczej MPK. Musieli odejść: Wojciech Sochacki, Jerzy Nitkiewicz, Wojciech Włocki, Barbara Głąb. Nowi ludzie to były wicewojewoda częstochowski i śląski Zygmunt Kucharczyk oraz Grażyna Drewniak, była dyrektor WSzS.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   beznadziejny ten Kurpios

   częstochowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   i bez charakteru

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powolny Kurpios

   biblotekarka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   B-ufon Sabat-w radzie nadzorczej wodociągów....to ten sam co uprawia głąby w ARMirze???Ten gostek musi mieć tęgą pałę ??!! Opiszcie jego cv-rwisum może być wzorem do naśladowania...Ciekawi ludzie w...rozwiń całość

   B-ufon Sabat-w radzie nadzorczej wodociągów....to ten sam co uprawia głąby w ARMirze???Ten gostek musi mieć tęgą pałę ??!! Opiszcie jego cv-rwisum może być wzorem do naśladowania...Ciekawi ludzie w tej platformie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kurpios działa bardzo wolno

   czest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Bardzo wolno mu to idzie. Ludzie Wrony powinni być usunięci już w tamtym roku.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama