Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makula robi operetkę po śląsku

Agnieszka Widera
Wesoła Gdowka, czyli Wesoła Wdówka po śląsku
Wesoła Gdowka, czyli Wesoła Wdówka po śląsku Agnieszka Widera
Rozpoczęły się właśnie próby do operetki pt. Wesoła wdówka, tyle że w całości śpiewanej gwarą. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Tomasz Białek, aktor Teatru Muzycznego w Gliwicach.

- To najbardziej znana i lubiana operetka. Nawet jeśli ktoś nie jest częstym gościem teatru, na pewno kojarzy ten tytuł i znane pieśni: Usta milczą, dusza śpiewa czy Pieśń o Willi - mówi Białek.

Przełożeniem klasyki Franza Lehara z 1905 roku na dzisiejsze i to śląskie klimaty zajął się rudzki satyryk i aktor estradowy Marian Makula. W dwa miesiące powstała Wesoło Gdowka.

Fabuła śląskiej operetki rozgrywa się przed mistrzostwami Euro 2012. Zasłużonemu klubowi piłkarskiemu Zryw Czarny Las, świętującemu 90-lecie, z powodów finansowych grozi spadek do niższej ligi. W czasie jubileuszowego balu prezes otrzymuje wiadomość, że z wizytą jedzie właśnie Rołza Klołza - wdowa po bogatym piłkarzu Bundesligi. Rołza jest Ślązaczką i wraca w rodzinne strony, by zgodnie z wolą zmarłego męża wesprzeć jeden z tutejszych klubów. Pieniądze chce jednak przelać na konto Zagłębia Sosnowiec, w którym jej mąż stawiał pierwsze kroki. Jak w pierwowzorze, gospodarz balu postanawia zrobić wszystko, by pieniądze zostały w rodzinnym mieście. Tyle tylko, że z wdówką chce ożenić trenera lub któregoś z piłkarzy Zrywu.

- Oryginalna historia toczy się w tzw. wyższych sferach, gdzie o uczuciach mówi się w sposób wyrafinowany. W śląskiej godce nie ma takich niuansów. Do tego partie śpiewane musiały być w rymach, mieć swoją rytmikę - przyznaje Makula. - Ale nie zabraknie damsko-męskich intryg, humoru i wszystko się dobrze skończy - zapewnia.

Największym wyzwaniem dla aktorów będzie połączenie klasycznego śpiewu z gwarą. Póki co, zapoznają się z tekstem i śląskim słownictwem.

- Traktuję to jak przygodę. Choć mieszkam na Śląsku i często tu występuję, z gwarą nigdy nie miałam do czynienia - przyznaje Naira Ayvazyan, sopranistka ormiańskiego pochodzenia, która wcieli się w tytułową rolę.

Do czerwca próby odbywać się będą w bielszowickiej restauracji Strzelnica. Później aktorzy przeniosą się na scenę Domu Kultury i gliwickiego Teatru Muzycznego. Premiera planowana jest na 8 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Makula robi operetkę po śląsku - Dziennik Zachodni