Złote Maski rozdane

  Złote Maski rozdane

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Scena z przedstawienia Król umiera w bielskim Teatrze Lalek Banialuka
  1/3
  przejdź do galerii

  Scena z przedstawienia Król umiera w bielskim Teatrze Lalek Banialuka ©Fot. Materiały prasowe

  Przez cztery dziesięciolecia zmieniały się granice województwa, regulamin i liczba przyznawanych nagród oraz ich fundatorzy, ale Złota Maska niezmiennie pozostawała najbardziej oczekiwanym wyróżnieniem dla twórców teatralnych.

  Na początku był to plebiscyt tylko na najlepszych aktorów, swoich ulubieńców wybierała publiczność, przyznając im Złote lub Srebrne Maski. Teraz najlepsze przedstawienia i twórców wybiera jury.
  W tym roku Złotych Masek było dziewięć, zaś uroczystość ich wręczenia odbyła się wczoraj w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

  Sponsorami nagród są władze marszałkowskie województwa śląskiego i redakcje niektórych mediów.
  Po obradach jury, poszczególni fundatorzy losują laureatów, którym wręczą nagrody. Redakcji "Polski Dziennika Zachodniego" przypadł w udziale prawdziwy zaszczyt nagrodzenia Michała Znanieckiego - reżysera spektaklu "Producenci", zrealizowanego na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie.

  Osobne nagrody, ale również noszące miano Złotych Masek, zostały wręczone również twórcom z województwa opolskiego - są to nagrody Marszałka Województwa Opolskiego.


  Nie mamy żadnych kompleksów, po prostu uprawiamy sztukę  Z Lucyną Kozień, dyrektor naczelną i artystyczną Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej rozmawia Henryka Wach-Malicka

  Zrealizowany na scenie Banialuki spektakl pt. "Król umiera" Eugenie Ionesco, w reżyserii Francoisa Lazaro, został wybrany w konkursie Złotych Masek spektaklem roku. To przedstawienie dla dorosłych, a w inscenizacji reżyser wykorzystał techniki lalkowe, w których się specjalizuje. Jakie były początki znajomości francuskiego twórcy z bielskim teatrem?
  Można powiedzieć, że to stara przyjaźń, bo i nie pierwsza realizacja Francoisa Lazaro w naszym teatrze. Wiele lat temu jego przedstawieniami zachwycił się Jerzy Zitzman. Zachwycił się i zaprosił do współpracy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej. Na scenie Banialuki zrealizował Lazaro m.in. "Samotność". Ten spektakl wszedł do historii polskiego teatru lalkowego.

  Lazaro realizuje wyłącznie przedstawienia dla dorosłych, Banialuka z definicji jest sceną specjalizującą się w repertuarze dla dzieci i młodzieży...
  ... co nie znaczy, że oferujemy wyłącznie spektakle dla młodych widzów. Z kilku powodów. Po pierwsze teatr ma długą tradycję i nasza dawna publiczność to dziś dorośli ludzie, którzy zachowali dla Banialuki wiele sympatii. Nie chcemy ich stracić i dlatego poszerzamy repertuar. Po drugie uważam, że moim obowiązkiem jest dbać o rozwój zespołu artystycznego, a takie przedstawienia rozszerzają warsztat aktorów i dają im możliwość zmierzenia się z zupełnie innymi tekstami niż sztuki dla dzieci. Po trzecie, lalka jest niesłychanie ekspresyjnym środkiem wyrazu. Zawieszona między rzeczywistością a nierealnością, sama w sobie staje się metaforą, poprzez którą można wyrazić znacznie więcej niż nam się wydaje.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama