Szukają pamiątek do muzeum

Szukają pamiątek do muzeum

Krzysztof Szendzielorz

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Miasteczko śląskie Muzeum poświęcone Józefie Bramowskiej ma powstać w Miasteczku Śląskim.
Ta inicjatywa ma przypomnieć nieco zapomnianą w regionie postać jednej z najbardziej zasłużonych śląskich przedwojennych działaczek społecznych.

Bramowska, pochodząca z maleńkiego Żyglina (teraz dzielnica Miasteczka), urodziła się w 1860 roku. Aktywnie brała udział w życiu społecznym i politycznym. M.in. założyła Towarzystwo Kobiet, upowszechniała czytelnictwo polskich gazet i książek. W okresie międzywojennym była dwukrotnie wybierana na senatora. Hitlerowcy chcieli ją wysłać do obozu koncentracyjnego. Uniknęła go właściwe tylko z powodu swojego podeszłego wieku. Zmarła w 1942 roku.

Teraz w jej rodzinnej miejscowości planowane jest stworzenie muzeum poświęcone senatorce. Ogłoszono już zbiórkę pamiątek, zdjęć, dokumentów, a nawet przedmiotów codziennego użytku. - Prowadzimy rozmowy z Kurią w Gliwicach w sprawie wykupienia budynku byłej biblioteki. Tam chcemy zgromadzić pamiątki po pani senator - mówi Bronisław Drozdz, burmistrz Miasteczka Śląskiego.

Każdy, kto ma jakiekolwiek przedmioty, czy dokumenty związane z działalnością zasłużonej Ślązaczki i chciałby zdeponować je w muzeum, powinien skontaktować się z Urzędem Miejskim pod nr. tel. 032 393-80-00.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo