W ZUS ma być łatwiej

  W ZUS ma być łatwiej

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od 1 kwietnia ZUS wprowadza nowe standardy obsługi wniosków o ulgi i umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.
  Zalegasz ze składkami wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub jako współmałżonek przedsiębiorcy spłacasz dług z majątku rodzinnego? Od 1 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady postępowania przy udzielaniu ulg i umorzeń. Wnioski mogą składać byli i obecni właściciele firm, ich małżonkowie - jeśli mają łopoty finansowe. Jednocześnie wstrzymana będzie dotychczasowa egzekucja składek. To niejedyna rewolucja w ZUS.
  Przedsiębiorcy opłacający składki wyłącznie za siebie nie muszą już samodzielnie wypełniać dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych. Teraz robią to za nich pracownicy ZUS. Kolejna nowinka - jeszcze w kwietniu we wszystkich oddziałach ZUS uzyskać będzie można zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami od ręki.

  Od 1 kwietnia ZUS wprowadza nowe standardy obsługi wniosków o ulgi i umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Każdy zainteresowany przedsiębiorca, który boryka się z kłopotami finansowymi swojej firmy, będzie mógł przesłać wniosek w formie elektronicznej. Otrzyma decyzję w ciągu dwóch miesięcy. ZUS może mu odroczyć termin płatności składek, rozłożyć zaległości na raty, a w ostateczności nawet umorzyć kwotę zaległych składek. We wszystkich oddziałach kryteria oceny wniosków w tej sprawie będą takie same, wymagane będą również jednakowe dokumenty. Dotychczas ocena wniosku zależała od dyrektora oddziału, co rodziło podejrzenia o uznaniowość jego decyzji.
  Na co może liczyć przedsiębiorca starający się o ulgi i umorzenie składek? Rozłożenie ich na raty polega na uregulowania należności w dłuższym czasie - bez wchodzenia na konto i mienie firmy komornika, jak to było dotychczas. Harmonogram spłaty zadłużenia ma zależeć od kondycji finansowej przedsiębiorcy.

  - Spłata należności z tytułu składek ma na celu zachowanie odpowiedniego poziomu egzystencji w przypadku osób nieprowadzących już działalności gospodarczej, a w przypadku prowadzących działalność - dalsze funkcjonowanie na rynku, bez obaw o wystąpienie nieodwracalnych skutków prowadzenia postępowania egzekucyjnego - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik centrali ZUS w Warszawie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MAFJA -ZUS

   SLAZACY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   ROZWALIC TA BANDE ZUS ZLODZIEJSKJE SCIERWA

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama