Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ZUS ma być łatwiej

Beata Sypuła
Fot. Marzena Bugała
Od 1 kwietnia ZUS wprowadza nowe standardy obsługi wniosków o ulgi i umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Zalegasz ze składkami wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub jako współmałżonek przedsiębiorcy spłacasz dług z majątku rodzinnego? Od 1 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady postępowania przy udzielaniu ulg i umorzeń. Wnioski mogą składać byli i obecni właściciele firm, ich małżonkowie - jeśli mają łopoty finansowe. Jednocześnie wstrzymana będzie dotychczasowa egzekucja składek. To niejedyna rewolucja w ZUS. Przedsiębiorcy opłacający składki wyłącznie za siebie nie muszą już samodzielnie wypełniać dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych. Teraz robią to za nich pracownicy ZUS. Kolejna nowinka - jeszcze w kwietniu we wszystkich oddziałach ZUS uzyskać będzie można zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami od ręki.

Od 1 kwietnia ZUS wprowadza nowe standardy obsługi wniosków o ulgi i umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Każdy zainteresowany przedsiębiorca, który boryka się z kłopotami finansowymi swojej firmy, będzie mógł przesłać wniosek w formie elektronicznej. Otrzyma decyzję w ciągu dwóch miesięcy. ZUS może mu odroczyć termin płatności składek, rozłożyć zaległości na raty, a w ostateczności nawet umorzyć kwotę zaległych składek. We wszystkich oddziałach kryteria oceny wniosków w tej sprawie będą takie same, wymagane będą również jednakowe dokumenty. Dotychczas ocena wniosku zależała od dyrektora oddziału, co rodziło podejrzenia o uznaniowość jego decyzji.
Na co może liczyć przedsiębiorca starający się o ulgi i umorzenie składek? Rozłożenie ich na raty polega na uregulowania należności w dłuższym czasie - bez wchodzenia na konto i mienie firmy komornika, jak to było dotychczas. Harmonogram spłaty zadłużenia ma zależeć od kondycji finansowej przedsiębiorcy.

- Spłata należności z tytułu składek ma na celu zachowanie odpowiedniego poziomu egzystencji w przypadku osób nieprowadzących już działalności gospodarczej, a w przypadku prowadzących działalność - dalsze funkcjonowanie na rynku, bez obaw o wystąpienie nieodwracalnych skutków prowadzenia postępowania egzekucyjnego - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik centrali ZUS w Warszawie.
Jeśli przedsiębiorca złoży w tej sprawie wniosek, odsetki za zwłokę nie będą naliczane już od następnego dnia. Natomiast od składek rozłożonych na raty ZUS naliczy opłatę prolongacyjną w wysokości 50 proc. odsetek za zwłokę. Co wręcz rewolucyjne w podejściu do firm - rozłożenie spłaty zadłużenia na raty powoduje zawieszenie wcześniej wszczętych i niezakończonych postępowań egzekucyjnych. Wnioski w tej sprawie mogą składać nie tylko obecni czy byli właściciele firm, ale też ich następcy prawni, a także małżonkowie odpowiadający z majątku wspólnego za zadłużenie wobec ZUS.

Do końca lutego tzw. mali przedsiębiorcy mieli obowiązek comiesięcznego składania w ZUS papierowych dokumentów ubezpieczeniowych - o ile nie przekazywali ich w formie elektronicznej.

- Niestety, przekazywane w ten sposób dokumenty zawierały dużo błędów i nieścisłości. Dopiero po ich korekcie dane z dokumentów rozliczeniowych były zapisywane w systemie. Od marca procedura ta jest znacznie uproszczona - tłumaczy rzecznik Przybylski.

Teraz dokumentację ZUS DRA wypełnia sam pracownik sali obsługi klienta ZUS, oczywiście wcześniej potwierdzając dane płatnika składek - tu potrzebny jest przede wszystkim numer NIP. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na ułatwienia w ramach zawodnej do tej pory procedury "jednego okienka". Pracownicy ZUS, korzystający z elektronicznego systemu, sporządzą dokumenty na podstawie otrzymanych z urzędów gmin wniosków z ewidencji działalności gospodarczej, gdzie zgłaszamy rozpoczęcie prowadzenia działalności, jej likwidacji, zawieszenia lub wznowienia oraz zmian wpisu do ewidencji.

Dotychczas na zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami trzeba było czekać kilka dni. Tu zaszła także duża zmiana. Na razie w Opolu i Warszawie, a jeszcze w kwietniu we wszystkich oddziałach ZUS w kraju - będzie można uzyskać takie zaświadczenie "od ręki", bezpośrednio w sali obsługi klientów. Oczywiście dostaną je tylko ci, którzy nie mają żadnych zaległości ani błędów oraz nie toczy się wobec nich żadne postępowanie. Będą mogli szybciej złożyć dokumenty w urzędzie pracy, gdzie starają się o zatrudnienie z subwencją bezrobotnego lub bez zwłoki uczestniczyć w procedurze przetargowej.

- Te zmiany wynikają z wsłuchiwania się w głos przedsiębiorców i wychodzenie naprzeciw ich oczekiwaniom. ZUS cały czas się zmienia. Mam nadzieję, że nasi klienci to zauważają - mówi Przemysław Przybylski.

Wydawanie zaświadczeń umożliwi specjalna aplikacja informatyczna. Pokazuje ona dane, które umożliwiają ocenę rozliczeń konta konkretnego płatnika składek i podjęcie decyzji co do wydania zaświadczenia. W przypadku spraw wymagających wyjaśnienia, trzeba się nastawić na góra 7-dniowe oczekiwanie na zaświadczenie bądź decyzję odmowną.

Wreszcie ostatnia ZUS-owska nowinka - uruchomiono specjalną skrzynkę mailową - [email protected] - na którą pracodawcy mogą słać pytania w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera