Tacy patroni w Jastrzębiu to wstyd

  Tacy patroni w Jastrzębiu to wstyd

  Barbara Musiałek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przedstawiciele organizacji Pamięć Jastrzębska, skupiającej m.in. historyków i uczestników dawnych strajków, wespół ze środowiskami prawicowymi rozpoczęli kampanię w sprawie zmiany nazw ulic, których patronami nadal są komuniści: Karol Świerczewski, Hanka Sawicka, Józef Wieczorek, Paweł Finder.
  Materiały podobne
  Na murach, blokach, słupach ogłoszeniowych pojawiły się plakaty z wizerunkami komunistów i opisem ich działań.

  - Chcemy pokazać mieszkańcom, że ulicom patronują ludzie, którzy często mieli krew na rękach, przyczynili się do stworzenia reżimu komunistycznego w Polsce. Trzeba z tym skończyć - mówi Andrzej Kamiński, sygnatariusz Pamięci Jastrzębskiej, były uczestnik strajków w 1988 roku - m.in. organizator i członek komisji strajkowej w kopalni Jastrzębie.

  Przypomina, że w mieście jest pięć kopalń, w których pracują całe rodziny jastrzębian. Tutejsi górnicy brali udział w strajkach, walczyli o wolność.

  - Nie godzimy się, by w naszym mieście promowano antybohaterów, a młode pokolenia musiały żyć pośród miejsc wychwalających upiory przeszłości. Bo to wstyd - dodaje.

  Wytyka też urzędnikom, że już kilka miesięcy temu społecznicy zwracali się do nich w sprawie zmian, ale nie doczekali się odpowiedzi. - Jeżeli i na tę akcję nie będzie żadnej reakcji, być może rozpoczniemy protest głodowy - zapowiada Kamiński.

  Zwolennicy dekomunizacji chcą, by w pierwszej kolejności zmieniono nazwy dwóch ulic: gen. Świerczewskiego i Findera, działaczy komunistycznych, którzy w ich opinii najbardziej zasługują na potępienie.
  - Pierwszy odmawiał prawa łaski skazanym na śmierć żołnierzom Armii Krajowej, a drugi uznawał Stalina za zbawcę świata - przypominają.

  Do tej pory udało się zebrać kilkaset podpisów pod petycją w sprawie zmian patronów ulic - większość mieszkańców poparła inicjatywę, ale lokatorzy domów stojących przy spornych ulicach entuzjastami nie są. Zmian nie chcą starsi ludzie, dla których wymiana dokumentów to spory kłopot.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slazacy ?

   SLONZOK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 22

   Czekam na slaskich patronów !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komunistyczni zbrodniarze?

   normalna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 23

   Przeczytałam z ciekawości życiorysy tych"zbrodniarzy". Wszyscy, oprócz Świerczewskiego, który zginął w 1947 z rąk UPA, zostali zamordowani przez hitlerowców w latach 40-tych za udział w konspiracji...rozwiń całość

   Przeczytałam z ciekawości życiorysy tych"zbrodniarzy". Wszyscy, oprócz Świerczewskiego, który zginął w 1947 z rąk UPA, zostali zamordowani przez hitlerowców w latach 40-tych za udział w konspiracji antyhitlerowskiej. Wieczorek (poseł IIkadencji Sejmu Śl.)w Auschwitz, Sawicka i Finder na Pawiaku. Nigdzie nie doczytałam się, na czym polegały ich zbrodnie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komunistyczni zbrodniarze

   wilos1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 26

   Polacy naprawdę nie lubią sztywniaków mówiących o wartościach. Lech Wałęsa, póki uchodził za człowieka prawego, też był pośmiewiskiem elit, etatowym głupem i dopiero gdy wyszły na jaw teczki, gdy...rozwiń całość

   Polacy naprawdę nie lubią sztywniaków mówiących o wartościach. Lech Wałęsa, póki uchodził za człowieka prawego, też był pośmiewiskiem elit, etatowym głupem i dopiero gdy wyszły na jaw teczki, gdy zaczął kręcić i plątać się w wyjaśnieniach, stał się podziwianą ikoną.

   No i co ten Kamiński robi? Od razu zbrodniarzy wyrzuca na śmietnik historii. No nic facet z polskiej rzeczywistości nie rozumie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komunistyczni zbrodniarze

   Tadeusz Wilk z Jastrzębia Zdroju (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 21

   Nie może być tak,aby komunistyczni zbrodniarze byli patronami ulic w Jastrzębiu Zdroju.Elementarne poczucie przyzwoitości nakazuje,żeby ten stan rzeczy zmienić.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Patroni

   robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 22

   Decyzję o nazwie pozostawmy mieszkańcom.Znowu grupa fanatycznych aktywistów próbuje nam coś narzucać.Nie wracajmy do czasów gdy narzucano nam coś z góry.Nikt normalny nie kojarzy tych nazw z...rozwiń całość

   Decyzję o nazwie pozostawmy mieszkańcom.Znowu grupa fanatycznych aktywistów próbuje nam coś narzucać.Nie wracajmy do czasów gdy narzucano nam coś z góry.Nikt normalny nie kojarzy tych nazw z komunizmem.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama