Dla radnych Wisły Małysz nie jest honorowy

  Dla radnych Wisły Małysz nie jest honorowy

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Adam Małysz nie otrzyma tytułu Honorowego Obywatela Wisły - taką decyzję podjęli radni. Wniosek o takie uhonorowanie znakomitego skoczka narciarskiego, który nierozerwalnie kojarzy się z Wisłą, złożyło Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Wisły Imko Wisełka.
  Po tej decyzji w mieście zapanowała konsternacja, radni tłumaczą powody odmowy, a ludzie z Imko Wisełka zapowiadają, że i tak w ciekawy sposób podziękują czterokrotnemu medaliście olimpijskiemu.
  Wielu wiślan myśli, że Adam Małysz jest już honorowym obywatelem
  - Złożyliśmy wniosek o przyznanie tytułu, bo rozmawialiśmy z około stu mieszkańcami i 95 procent pytanych przez nas osób myślało, że Adam Małysz jest już honorowym obywatelem - opowiada Paweł Brągiel, szef Imko Wisełka.

  Radni jednak nie przychylili się do propozycji stowarzyszenia, bo uznali, że zgodnie z uchwałą z 2004 roku - zawierającą zasady przyznawania tytułu - może on być nadany tylko osobom, które nie mieszkają w Wiśle. Honorowymi obywatelami są więc prezydenci Ignacy Mościcki oraz Aleksander Kwaśniewski, prof. Stanisław Hadyna i przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

  - Złożenie takiego wniosku to postawienie w niezręcznej sytuacji nie tylko rady, ale i samego Adama Małysza, a nie zasłużył sobie na to - uważa radny Jerzy Kufa. Tłumaczy, że "każdy wiślanin nosi w duszy na pierwszym miejscu Małysza" i "jest to osoba numer jeden w Wiśle", ale kryteria przyznawania tytułu są jasne i radni nie chcieli ich zmieniać.

  - Adam został już uhonorowany najwyższym wyróżnieniem przyznawanym mieszkańcom, czyli Złotą Statuetką Źródła Miasta Wisły, jest laureatem prestiżowej nagrody Srebrna Cieszynianka i pierwszym sportowcem upamiętnionym w Wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu. Zmienianie kryteriów przyznawania tytułu honorowego obywatela "pod niego" uznaliśmy za niestosowne, zwłaszcza, że nikt z nim na ten temat nie rozmawiał - mówi Kufa.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama