Na Jurze i w Beskidach znowu chcą hodować owce

  Na Jurze i w Beskidach znowu chcą hodować owce

  PS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przyjęto Program aktywizacji gospodarczej oraz zachowania dziedzictwa kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej - Owca Plus na lata 2010 - 2014
  W roku 2007 Samorząd Województwa Śląskiego przystąpił do realizacji programu Owca Plus. Jego celem była ochrona środowiska przyrodniczego i zachowanie bioróżnorodności poprzez przywrócenie i utrzymanie wypasu owiec na halach i polanach górskich oraz na terenach Jury.

  Jednakże dwa lata to zbyt krótki okres, by uzyskane w trakcie realizacji programu efekty były trwałe. Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o kontynuowaniu programu. 23 marca podjęto uchwałę o przyjęciu Programu Aktywizacji Gospodarczej oraz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej - Owca Plus na lata 2010 - 2014.

  Program przewiduje ochronę najcenniejszych przyrodniczo hal i polan górskich Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz muraw kserotermicznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej (wskazanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego) poprzez powstrzymanie sukcesji lasu w oparciu o gospodarkę pasterską. Ponadto wspierane będzie kultywowanie tożsamości kulturowej związanej z pasterstwem, krzewienie tradycji kultury ludowej, rozwój rzemiosła i przetwórstwa produktów pochodzenia owczego i koziego.

  W nowym okresie zakłada się stopniowe zwiększanie obszaru objętego programem z dotychczasowych 260 ha do blisko 1000 ha w roku 2014.

  W roku bieżącym na wspieranie zadań określonych w programie przeznaczona została z budżetu Województwa Śląskiego kwota 600 tys. zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama