Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wojkowicach rozpoczyna się próbny spis powszechny

Anna Zielonka
Fot. Anna Zielonka
W Wojkowicach rozpoczyna się próbny spis powszechny. Najpierw przez internet i drogą telefoniczną, a po świętach do akcji przystąpią rachmistrze.

Odwiedzą mieszkania i domy, policzą lokatorów i będą zadawać dociekliwe pytania. Na koniec wszystkie odpowiedzi wprowadzą do specjalnego systemu.

Próbny spis zostanie przeprowadzony w Wojkowicach w kwietniu i maju jako jedynej gminie w województwie śląskim. Rachmistrzowie nie będą nosić z sobą sterty papierów i formularzy. Wszystkie odpowiedzi będą wprowadzane do systemu za pomocą specjalnych terminali. Urządzenia wielkości telefonu komórkowego są podłączone do sieci. Dzięki temu wszystkie dane od razu będą wprowadzane do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Spisem. Terminale wyposażone są również w GPS, który służy weryfikacji danych adresowych oraz możliwości stwierdzenia, gdzie porusza się rachmistrz.

- Dostaliśmy bardzo odpowiedzialne zadanie, z którego chcemy się wywiązać sumiennie i rzetelnie. Wojkowice są gminą miejską liczącą ok. 9,4 tys. mieszkańców o zróżnicowanej zabudowie, dlatego przeprowadzenie spisu nie powinno być kłopotliwe - mówi Roman Jopa, sekretarz Urzędu Miasta Wojkowice.

Spis przeprowadzi 14 rachmistrzów. Każdy otrzymał już swój rejon, w którym odwiedzi wszystkie mieszkające tam osoby. Jeszcze w marcu rachmistrzowie dokonali aktualizacji poszczególnych rejonów. W czasie obchodu przedspisowego okazało się, że poprawek było niewiele.

Rozpoczęty dzisiaj spis do 8 kwietnia jest przeprowadzany tylko przez internet oraz drogą telefoniczną. Tzw. samospis internetowy polega na wypełnieniu specjalnego formularza elektronicznego. Każdy mieszkaniec, który zamierza skorzystać z tej drogi spisowej, otrzyma indywidualny login i hasło.
- Otrzymać je można po wejściu na wskazany adres udostępniony na stronach internetowych Głównego Urzędu Statystycznego - wyjaśnia Grażyna Truszkiewicz, zastępca lidera spisowego.
Właściwy spis rozpocznie się dopiero po Wielkanocy. Właśnie wtedy rachmistrzowie ruszą w teren. - Będą pukać m.in. do domów jednorodzinnych, lokali mieszkalnych oraz hoteli robotniczych. Budynki zbiorowego zakwaterowania jak szpitale, hotele, zakłady karne spisywane są w inny sposób, nie przez rachmistrzów, ale przez administratorów każdego budynku - wylicza Truszkiewicz.

Odpowiedzi na pytania rachmistrzów muszą udzielić wszyscy, niezależnie od tego, czy są mieszkańcami Wojkowic czy też przebywają na terenie gminy tymczasowo.

- Taki obowiązek wynika z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Osoby, które będą udzielać odpowiedzi, muszą podawać prawdziwe, ścisłe i wyczerpujące informacje, na wszystkie zadane pytania. Dane, które mieszkańcy przekażą rachmistrzom są poufne i podlegają ochronie. Rachmistrzów i wszystkie osoby przygotowujące i koordynujące spis obowiązuje tajemnica statystyczna - zapewnia urzędniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty