Ważne
  W Wojkowicach rozpoczyna się próbny spis powszechny

  W Wojkowicach rozpoczyna się próbny spis powszechny

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Wojkowicach rozpoczyna się próbny spis powszechny. Najpierw przez internet i drogą telefoniczną, a po świętach do akcji przystąpią rachmistrze.
  Odwiedzą mieszkania i domy, policzą lokatorów i będą zadawać dociekliwe pytania. Na koniec wszystkie odpowiedzi wprowadzą do specjalnego systemu.

  Próbny spis zostanie przeprowadzony w Wojkowicach w kwietniu i maju jako jedynej gminie w województwie śląskim. Rachmistrzowie nie będą nosić z sobą sterty papierów i formularzy. Wszystkie odpowiedzi będą wprowadzane do systemu za pomocą specjalnych terminali.
  Urządzenia wielkości telefonu komórkowego są podłączone do sieci. Dzięki temu wszystkie dane od razu będą wprowadzane do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Spisem. Terminale wyposażone są również w GPS, który służy weryfikacji danych adresowych oraz możliwości stwierdzenia, gdzie porusza się rachmistrz.

  - Dostaliśmy bardzo odpowiedzialne zadanie, z którego chcemy się wywiązać sumiennie i rzetelnie. Wojkowice są gminą miejską liczącą ok. 9,4 tys. mieszkańców o zróżnicowanej zabudowie, dlatego przeprowadzenie spisu nie powinno być kłopotliwe - mówi Roman Jopa, sekretarz Urzędu Miasta Wojkowice.

  Spis przeprowadzi 14 rachmistrzów. Każdy otrzymał już swój rejon, w którym odwiedzi wszystkie mieszkające tam osoby. Jeszcze w marcu rachmistrzowie dokonali aktualizacji poszczególnych rejonów. W czasie obchodu przedspisowego okazało się, że poprawek było niewiele.

  Rozpoczęty dzisiaj spis do 8 kwietnia jest przeprowadzany tylko przez internet oraz drogą telefoniczną. Tzw. samospis internetowy polega na wypełnieniu specjalnego formularza elektronicznego. Każdy mieszkaniec, który zamierza skorzystać z tej drogi spisowej, otrzyma indywidualny login i hasło.
  - Otrzymać je można po wejściu na wskazany adres udostępniony na stronach internetowych Głównego Urzędu Statystycznego - wyjaśnia Grażyna Truszkiewicz, zastępca lidera spisowego.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama