Ważne
  Mieszkańcy rybnickiego osiedla budują kościół

  Mieszkańcy rybnickiego osiedla budują kościół

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowy kościół stanie na osiedlu Wrębowa w Niedobczycach. Prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę świątyni już ruszyły.
  Kilkudziesięcioosobowa armia przyszłych parafian wycięła krzewy i drzewa, które rosły na działce, podarowanej kilkanaście lat temu parafii w Biertułtowach przez Rybnik.

  Chociaż do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w sąsiednim mieście jest zaledwie kilometr drogi, wiele osób wybiera się na msze do oddalonego o 3 kilometry kościoła w centrum Niedobczyc. Nie jest tu tajemnicą, że przez wiele lat mieszkańcy sąsiadujących osiedli nie przepadali za sobą.


  - Do Biertułtów jest niedaleko, ale wieczorami strach tam chodzić. Teraz jest trochę lepiej, ale dawniej bywało niebezpiecznie. Tutaj przebiega granica między miastami. Szczególnie młodzi ludzie za sobą nie przepadają - mówi Walerian Oberdak, mieszkaniec Wrębowej.

  Dawniej dzieci chodzące na poranne msze musiała eskortować policja. Często dochodziło do bójek między młodzieżą z sąsiednich miast.

  - Teraz to sporadyczne przypadki, choć od czasu, gdy jestem w tej parafii, dwa razy pobito młodych ludzi, którzy szli do kościoła. Trudno zaprosić młodzież z Rybnika na spotkania w naszym kościele. Niechętnie chodzą tu wieczorami. Wybierają kościół w Niedobczycach. Tam czują się bardziej u siebie - przyznaje ksiądz Dariusz Kreihs, budowniczy ośrodka duszpasterskiego na osiedlu Wrębowa.

  Pomysł budowy kościoła w Niedobczycach narodził się wiele lat temu także z innej przyczyny. Przez lata Wrębowa nie cieszyła się dobrą opinią. Do niedawna jedyną alternatywą dla młodzieży było tu kilka barów. Nowy ośrodek duszpasterski miał dać możliwości rozwoju, nie tylko duchowego. I tak ma być nadal. Mimo że niedawno powstał tu Orlik, przy nowej świątyni planuje się budowę m.in. boiska do siatkówki. Tymczasem część mieszkańców uważa, że budowa trzeciego kościoła na przestrzeni kilku kilometrów to niezbyt trafiony pomysł.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Złość mnie biere jak to widze

   daku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ciekawe dlaczego w Niedobczycach kościół stawia ksiądz z radlina. Ja i tak będę chodzić do Niedobczyc, bo nie zamierzam wysłuchiwać ogłoszeń z radlińskiej wiochy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama