Śląskie obchody piątej rocznicy śmierci papieża Polaka

  Śląskie obchody piątej rocznicy śmierci papieża Polaka

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Drugiego kwietnia minie pięć lat od dnia śmierci papieża Jana Pawła II. W województwie śląskim uroczystości rocznicowe już się rozpoczęły.
  W środę ulicami Katowic przeszła procesja, w której uczestniczyli studenci wyższych uczelni oraz mieszkańcy. By przypomnieć postać Ojca Świętego i wspólnie przeżywać rocznicę zorganizowali marsz pod hasłem: "Dla Jana Pawła II".

  Kulminacyjnym momentem uroczystości było spotkanie przed Archikatedrą Chrystusa Króla, gdzie uczestnicy wspominali dzieło papieża Polaka oraz modlili o jego szybką beatyfikację i kanonizację.

  Wieczorem w Teatrze Śląskim odbyło się przygotowane przez studentów z duszpasterstwa akademickiego przedstawienie pt. "Pasterz i nauczyciel, czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II".

  To oczywiście nie koniec imprez upamiętniających postać wielkiego Polaka. W związku z tym, że w tym roku rocznica przypada dokładnie w Wielki Piątek, zostaną one przesunięte na pierwszy tydzień kwietnia.
  Planowane są m.in. wspólne modlitwy i wystawy poświęcone Ojcu Świętemu.

  Wielki Czwartek  Liturgia Wielkiego Czwartku upamiętnia ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.
  Przed południem we wszystkich diecezjach odprawiana jest w katedrach tzw. msza krzyżma, której przewodniczy miejscowy biskup. Księża reprezentujący diecezję odnawiają wówczas przyrzeczenia złożone w czasie święceń kapłańskich. Podczas mszy krzyżma poświęca się oleje (łac. chrisma), potrzebne do udzielania sakramentów oraz do konsekracji kościołów lub naczyń liturgicznych. W pozostałych kościołach odprawia się w Wielki Czwartek tylko jedną mszę św. wieczorem - koncelebrują ją wszyscy miejscowi kapłani. Jest to Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rocznica

   zz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Ot,katolicy.Smierc Jezusa na krzyzu mniej wazna od smierci grzesznika

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama