Radni z Jaworzna nie muszą zwracać pieniędzy

  Radni z Jaworzna nie muszą zwracać pieniędzy

  Grażyna Dębała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jaworzniccy radni nie będą musieli zwrócić pieniędzy, które przez dziewięć lat otrzymywali niezgodnie z prawem. Tak zadecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który po prostu umorzył sprawę.
  Zawyżone diety to skutek błędu, jaki wkradł się do uchwały określającej ich stawki jeszcze w 2000 roku. Pomyłkę przeoczyli wtedy autorzy uchwały, radni, prawnicy Urzędu Miejskiego i wojewoda. Na trop błędu w ubiegłym roku wpadli kontrolerzy z Regionalnej Izby Obrachunkowej i to dopiero po donosie od prywatnej osoby.

  - Kiedy tylko RIO zakwestionowała zapis, to nie czekając na decyzję WSA, od razu przygotowaliśmy nową uchwałę, która ustalała wysokość diet na właściwym poziomie - twierdzi Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący jaworznickiej Rady Miejskiej.


  Wojewódzki Sąd Administracyjny wydając wyrok w tej sprawie wziął pod uwagę między innymi fakt, że kwestionowana uchwała już została zastąpiona nową.

  - Przepis, na mocy którego radni otrzymywali zawyżone diety, został zastąpiony uchwałą z 29 października 2009 roku. W związku z tym uchwała z błędem już od jakiegoś czasu nie jest w obrocie prawnym. W tej sytuacji sąd postanowił sprawę umorzyć - tłumaczy sędzia Wiesław Morys, rzecznik prasowy gliwickiego WSA.

  A to znaczy, że pieniądze pozostaną w kieszeniach radnych, bo choć odwołanie od tej decyzji sądu jest możliwe, to jednak prawnicy nie mają wątpliwości, że takie orzeczenie właściwie kończy sprawę. Urzędnicy wojewody na razie nie myślą o odwołaniu od tego orzeczenia sądu. - Poczekamy na pisemne uzasadnienie i wtedy się zastanowimy nad ewentualnym odwołaniem, ale szanse na to, żeby było ono skuteczne są niewielkie. W tej sytuacji również możliwość dochodzenia odszkodowania przez miasto raczej staje pod znakiem zapytania - mówi Iwona Andruszkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

  Władze miasta też wypowiadają się ostrożnie. - Na razie uzasadnienie decyzji znamy tylko z relacji telefonicznej. Poczekamy na pismo z sądu i na kolejny krok, jaki w sprawie podejmie wojewoda - zapowiada Sebastian Kuś z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama