Przyjaciele wspierają parafiadę

  Przyjaciele wspierają parafiadę

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Dokładajcie wszelkich starań, kształcąc: serce - cnotami, umysł - naukami, ciało - ćwiczeniami" - mówił pijar Stanisław Konarski. Założone w roku 1992 Stowarzyszenie Parafiada nawiązało właśnie do 400-letniej tradycji szkoły pijarskiej.
  Dba szczególnie o dzieci i młodzież ze środowisk zagrożonych społecznie oraz znajdujących się w trudnych warunkach życiowych i materialnych. Działa blisko nas - w szkołach, klubach sportowych, domach dziecka, świetlicach, ogniskach oraz parafiach.

  Czy można grać i wygrywać stosując zasady fair play? Przekonywało o tym w Bukownie kilkuset uczestników ubiegłorocznych zawodów sportowych, połączonych z konkursami wokalnymi, plastycznymi czy z wiedzy o igrzyskach olimpijskich.
  Co jakiś czas odbywają się w różnych miejscach naszego regionu, jak i w całej Polsce. Najlepsi mogą się pokazać wszystkim w Warszawie. Parafiada regionalna to tylko jedna z imprez zorganizowanych za nasze pieniądze - dzięki odpisowi 1 proc. podatku, ale przy silnym wsparciu licznych wolontariuszy, miejscowego burmistrza i proboszcza, rodziców, prywatnych przedsiębiorców.

  Współzawodnictwo parafiadowe oparte jest na zasadzie starogreckiej triady: stadion-teatr-świątynia. Jest realizowane zgodnie z przyjętą przez nasz ruch triadą, rozpoczynając od społeczności lokalnej - szkoła, klub, dom dziecka zawsze w łączności z parafią, poprzez imprezy regionalne - diecezjalne, aż do finałów krajowych i międzynarodowych tworząc system współzawodnictwa parafiadowego - mówi Renata Wardecka ze Stowarzyszenia Parafiada.

  Sztandarowym dziełem tej organizacji pożytku publicznego jest organizowana od ponad 20. lat Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Jest zwieńczeniem całorocznej pracy. Na co dzień w naszym najbliższym sąsiedztwie działa Ruch Parafiadowy - należy do niego już blisko 3 tys. parafii, szkół, klubów sportowych, świetlic, domów dziecka. Tam kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, siostry zakonne, księża, katecheci, nauczyciele, trenerzy i instruktorzy czuje się wspólnotą, dbającą o potrzeby najmłodszych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przyjaciele ....

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 13

   To się nazywa artykuł sponsorowany.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama