Ważne
  W Wilkowicach szukają komendanta i strażnika

  W Wilkowicach szukają komendanta i strażnika

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pierwsza na Podbeskidziu Straż Gminna powstaje w Wilkowicach. Samorządowcy szukają teraz komendanta i strażnika
  Mieszkańcy zastanawiają się nad sensem istnienia takiej formacji, zaś inne beskidzkie gminy nie kwapią się, by pójść w ślady Wilkowic, bo uważają, że jest to zbyt drogi interes.
  Chodzi o to, żeby straż wspierała działania policji i urzędu
  - Myśleliśmy, żeby powołać taką straż, ale doszliśmy do wniosku, że koszty są zbyt wysokie - mówi Piotr Tyrlik, wójt gminy Węgierska Górka. Dodaje, że trzeba wyłożyć niemałe pieniądze, m.in.
  na biuro i jego wyposażenie oraz zatrudnić przynajmniej czterech ludzi, żeby zapewnić ciągłość pracy jednostki. - A i tak na dyżurze mógłby być tylko jeden strażnik. Problemy pojawiałyby się w przypadku urlopów lub chorób. Ludzie mieliby do nas pretensje, że mamy straż, ale jest niezdolna do faktycznego działania - wyjaśnia Tyrlik.

  Podobnego zdania jest wójt Łękawicy, Stanisław Baczyński. Przyznaje, że straż przydałaby się, ale samorządu na nią nie stać. - Liczyliśmy, ile kosztowałoby jej utrzymanie. Wychodziło zbyt drogo - dodaje Baczyński.

  Na powołanie Straży Gminnej Wilkowice zarezerwowały w budżecie 160 tys. zł, a roczne utrzymanie to koszt 110-130 tys. zł.

  - Rada zdecydowała się powołać straż biorąc pod uwagę specyfikę naszej gminy - tłumaczy Jacek Lipowiecki, sekretarz Urzędu Gminy w Wilkowicach. Podkreśla, że dla samorządu jest to spory wysiłek logistyczny, bo musi m.in. przygotować zaplecze oraz dobrać kadrę czującą charakter gminy i potrafiącą wykonywać zadania bez wzbudzania niepotrzebnych emocji i zatargów z mieszkańcami.

  Najbliższy komisariat policji znajduje się w odległej o 9 kilometrów gminie Buczkowice, więc czekanie na niektóre interwencje wydłuża się. Poza tym Wilkowice są tak położone, że przebiegają przez nie dwie ruchliwe drogi wylotowe z Bielska-Białej - na Szczyrk i Żywiec. Policjantom trudno jest upilnować szalejących kierowców czy tych, którzy podrzucają śmieci i tworzą dzikie wysypiska. Mają ich w tym wspomóc właśnie gminni strażnicy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Wilkowice ?

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   A może w Wilkowicach Panie Redaktor.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Wilkowice ?

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   A może w Wilkowicach Panie Redaktor.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama