Ważne
  Przed kościołem w Dębieńsku...

  Przed kościołem w Dębieńsku powstaje replika utraconej w ogniu konstrukcji

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przed kościołem pod wezwaniem św. Jerzego w Dębieńsku (gmina Czerwionka-Leszczyny) stanęła gigantyczna, drewniana konstrukcja kopuły, która wkrótce zamontowana zostanie na szczycie świątyni.
  Prawie 13-metrowy szkielet jest dokładną repliką zwieńczenia kościelnej 30-metrowej wieży, która rok temu doszczętnie spłonęła.

  Po ponad roku przygotowań i załatwiania formalności rozpoczęła się odbudowa zniszczonego przez pożar XIX-wiecznego zabytku.

  - Odczuwam ogromną radość. Wiem, że będzie ona jeszcze większa, kiedy kopuła trafi wreszcie na swoje miejsce na szczycie wieży. Chcielibyśmy, żeby została zamontowana 14 maja, bo wtedy minie rok od pożaru - mówi ksiądz Roman Kiwadowicz, proboszcz parafii.

  Ogień w wieży zaprószyli robotnicy, którzy remontowali kościół. Z pożarem walczyło 14 zastępów strażaków. Gdy tylko udało się im zdusić ogień szalejący wewnątrz zabytkowej kopuły, zapadła decyzja o rozbiórce konstrukcji. Jej zwęglone fragmenty groziły katastrofą budowlaną i były potencjalnym źródłem kolejnego pożaru. Straty oszacowano na około 100 tysięcy złotych.

  Nowa konstrukcja została przywieziona do kościoła zaledwie kilka dni temu.
  - Roboty wykonuje specjalistyczna firma, która w swoich halach produkcyjnych odlała metalowe elementy i złożyła segmenty kopuły w całość. Teraz roboty przeniosły się na powietrze, bo pod dachem nie da się nic więcej zrobić. Szkielet będzie teraz obijany drewnem, później blachą. Kopuła będzie wyglądała dokładnie tak samo, jak ta, która spłonęła. Będzie tylko solidniej wykonana. Wszystkie prace są oczywiście uzgodnione z konserwatorem zabytków - podkreśla Marek Profaska, szef Towarzystwa Sympatyków Ziemi Dębieńskiej, które wspólnie z miejscowym proboszczem zajmuje się odbudową.
  Kiedy ten fragment wieży będzie już gotowy, przed kościół przyjedzie gigantyczny dźwig, który wyciągnie kopułę na szczyt kościelnej wieży.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama