Zamiast flagi, spór o herb Mikołowa

  Zamiast flagi, spór o herb Mikołowa

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Obecny herb Mikołowa
  1/3
  przejdź do galerii

  Obecny herb Mikołowa ©Fot. ARC

  Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji uznała jednak, że trzeba sięgnąć po wzór wcześniejszy, który obowiązywał od XV wieku do połowy XIX. A w tamtym czasie na mikołowskim herbie widać rycerski herb turniejowy z profilu, tzw. żabi pysk.
  Może zbroja jest nieproporcjonalna do tarczy herbu? Może kolory nie takie?
  W Mikołowie zawrzało. Bo nie dość, że miałoby być zupełnie inaczej, to jeszcze ten pióropusz w ostrych, jaskrawych kolorach. Przeciwni zmianie są zarówno radni miejscy, jak i mieszkańcy.

  - Ludzie już zdążyli się przyzwyczaić do obecnego herbu i nie chcą innego. Zresztą po co? - mówi Piotr Stencel, szef Komisji Kultury Rady Miasta. - Robimy wszystko, żeby go zachować.

  Na ostatnim posiedzeniu komisji postanowiono rozpocząć negocjacje z komisją heraldyczną. - Ponieważ to, co przyszło z Warszawy, to jest tylko propozycja, a nie coś obligatoryjnego, w takim razie postanowiliśmy wysłać jej naszą wizję, na bazie dotychczasowego herbu - mówi Piotr Stencel. - Może wystarczyłoby go tylko trochę poprawić. Przede wszystkim chcielibyśmy się dowiedzieć, jakie są w nim błędy. Może zbroja jest nieproporcjonalna do tarczy herbu? Może nie takie kolory? Może by trzeba nanieść na nim inne poprawki, ale nie chcielibyśmy go zmienić zupełnie.

  O tym, że Mikołów pieczętuje się niewłaściwym herbem, radni dowiedzieli się przypadkiem, kiedy prosili komisję heraldyczną o opinię w sprawie flagi, którą zamierzają sobie zafundować. - Nawet nie wiemy, dlaczego komisja podjęła ten temat, skoro o to nie prosiliśmy - powiedziała radna Katarzyna Syryjczyk-Słomska z Komisji Kultury.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   franek60

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 129 / 118

   centrala to rybna. A stolica ma Was w głębokim...poważaniu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W dzikim kraju

   franek60 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 121 / 109

   centrala ma rację. Jakim prawem ta warszawska komisja chce narzucać mieszkańcom Mikołowa to jakim herbem muszą się posługiwać. Szczyt chamstwa i hipokryzji, ale przede wszystkim bezczelnego...rozwiń całość

   centrala ma rację. Jakim prawem ta warszawska komisja chce narzucać mieszkańcom Mikołowa to jakim herbem muszą się posługiwać. Szczyt chamstwa i hipokryzji, ale przede wszystkim bezczelnego wtykania nosa w nieswoje sprawy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama