Chcesz trenować skoki?

  Chcesz trenować skoki? Musisz słono zapłacić!

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowoczesny kompleks Skalite w Szczyrku z trzema skoczniami narciarskimi, sztucznym oświetleniem i trybunami i zapleczem stanie się najlepszym w Europie miejscem dla szkolenia młodych skoczków narciarskich.
  Jednak w beskidzkich klubach martwią się, że z powodu opłat za treningi nie będzie ich stać na korzystanie z obiektu.
  Za jeden trening zawodnika na skoczni klub z Wisły musi wyłożyć 12 zł
  - Jeśli cennik się nie zmieni, będziemy musieli ograniczyć treningi na skoczni, a bardziej skoncentrować się nad przygotowaniami ogólnorozwojowymi. To nie będzie sprzyjające dla rozwoju tej dyscypliny - alarmuje Jan Szturc, trener Wisły Ustronianki.


  Za jeden trening zawodnika na szczyrkowskiej skoczni klub z Wisły musi zapłacić 12 zł, podczas gdy miejscowe kluby płacą tylko 8 zł. Trener Szturc zwraca uwagę, że w okresie przygotowawczym skoczkowie potrzebują ośmiu treningów tygodniowo. A że grupa liczy kilkanaście osób, wydatek finansowy jest niemały.
  - Kluby szukają pieniędzy, bo są w ciężkiej kondycji finansowej. A my w dodatku mamy na własnym utrzymaniu skocznie w Łabajowie i centrum Wisły - mówi Janusz Tyszkowski, prezes KS Wisła Ustronianka. Nie ukrywa, że rozwiązaniem byłoby znalezienie sponsora, który opłacałby zawodnikom treningi.

  Grzegorz Kotowicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, tłumaczy, że w ramach wspierania działalności sportowej COS ustalił z samorządami, że kluby z terenu gminy, gdzie znajduje się skocznia, mają zniżkę. Dlatego zawodnicy ze Szczyrku płacą mniej niż skoczkowie z Wisły. Z kolei na korzystanie ze skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince zniżkę mają wiślanie, a inni płacą więcej.

  - Cena 12 zł nie jest wielka. Chcąc wyjść "na zero", musielibyśmy ustalić koszt jednej sesji treningowej na około sto złotych - zaznacza Kotowicz.

  Podkreśla, że do utrzymania skoczni COS dopłaca z własnego budżetu, a minimalne opłaty treningowe mają na celu pokrycie części wydatków związanych z utrzymaniem osób obsługujących po godzinach pracy kolejkę linową, którą skoczkowie są wywożeni na rozbieg. Latem przygotowanie skoczni jest prostsze i tańsze, bo skoki odbywają się na igelicie. Zimą koszty rosną, bo trzeba przygotować rozbieg i zeskok m.in. za pomocą ratraka.

  Na kompleks narciarski Skalite, który znajduje się pod Skrzycznem, składają się trzy skocznie narciarskie (K-95, K-70 i K-40), trybuny z miejscami siedzącymi dla 1100 osób, sztuczne oświetlenie, zaplecze z szatniami i nowoczesna kolejka linowa. Aktualnie trwają budowa najmniejszej skoczni i prace wokół obiektu. Całość ma być gotowa do końca czerwca.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama