Rodacy ze Wschodu przyjechali do Częstochowy

  Rodacy ze Wschodu przyjechali do Częstochowy

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już po raz jedenasty nasi rodacy ze Wschodu odwiedzili Częstochowę w ramach akcji Wielkanoc w Polsce. Tym razem przyjechali z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu. Dzisiaj byli gośćmi prezydenta Czestochowy Piotra Kurpiosa - informuje biuro prasowe UM Częstochowa.
  36-osobowa grupa przyjechała do Polski już 2 kwietnia, by spędzić Wielkanoc u polskich rodzin w Lublinie. Po świętach wyruszyli w podróż do Krakowa, Częstochowy i Warszawy. We wtorek wrócą do swoich domów.

  - Cieszę się bardzo, że mogę państwa powitać w Częstochowie, w moim mieście. Dla mnie najważniejszym, ale pewnie i dla wielu z was bardzo znaczącym - mówił dziś do rodaków ze Wschodu Piotr Kurpios.


  Częstochowa uczestniczy w akcji Wielkanoc w Polsce od początku, a więc od 11 lat. Wśród tegorocznych gości są Polacy z odległych krańców Rosji i Kazachstanu, m.in. z Władywostoku, Irkucka, Omska, Jenisejska, Żeleznogorska, Krasnojarska, Ułan-Ude, Czity, Czkałowa, Samary, Wejcherowki; a także dawnych kresów Rzeczypospolitej, dziś należących do Białorusi i Ukrainy - ze Sławuty, Berezdowa, Trzcieńca, Grodna, Mińska, Starożyńca, Skidla, Nowego Dworu, Brześcia, Baranowicz, Żytomierza.

  Po wizycie w Urzędzie Miasta rodacy udali się na Jasną Górę. Jeszcze dziś wyjadą do Warszawy, gdzie spotkają się z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim.

  - To niezwykle wzruszające spotkanie - mówiła Halina Gizińska, nauczycielka z Żeleznogorska w Kraju Krasnojarskim w dorzeczu Jenisjeju.

  Organizatorom w wyborze osób, które przyjeżdżają do Ojczyzny pomagają Ambasady i Konsulaty Polski w Moskwie, Irkucku i Astanie oraz tamtejsze organizacje polonijne.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama