Płomień Pamięci zapłonie dzisiaj dla Jana Pawła II

  Płomień Pamięci zapłonie dzisiaj dla Jana Pawła II

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziś o godz. 21.37 na Groniu Jana Pawła II koło Andrychowa zapłonie wielkie ognisko, nazwane Płomieniem Pamięci. Zwieńczy organizowane w tym miejscu obchody upamiętniające 5. rocznicę śmierci papieża Polaka.
  Wcześniej, o godz. 19.30 w Sanktuarium Górskim na Groniu rozpocznie się uroczysta msza, której intencją będzie rychłe wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. Następnie wierni odmówią różaniec i odśpiewają Apel Jasnogórski. Po wspólnej modlitwie rozpocznie się procesja światła, a potem rozpalone zostanie ognisko.
  Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to pierwszy szczyt w polskich górach nazwany imieniem polskiego papieża. Znany ze swojej miłości do gór Karol Wojtyła, właśnie to miejsce często wybierał za cel swoich młodzieńczych wypraw.

  Od kilkunastu lat to również miejsce, do którego licznie pielgrzymują wierni zarówno z całej Polski, jak i z Czech, Słowacji, Francji, Niemiec.

  Wcześniej leżący na wysokości 890 m n.p.m. szczyt nosił nazwę Leskowiec. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wyznaczano tu metę rajdu Szlakami Jana Pawła II. W roku 1991 Danuta i Stefan Jakubowscy wznieśli na szczyciej krzyż Ludziom Gór. Potem pojawił się pomysł wybudowania kaplicy, bo wciąż przybywało docierających tu turystów i uczestników spotkań modlitewnych. Kolejnym krokiem były wybudowanie pomnika Jana Pawła II i zmiana nazwy szczytu.

  Od śmierci papieża Polaka szczyt w Beskidzie Małym stał się jeszcze poplarniejszy. Jest chętnie odwiedzanym miejscem corocznych spotkań modlitewnych w intencji szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II. Tak samo jest w tym roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama