Katowice, Pszczyna: Były SB-ek kręcił w zeznaniach w sprawie...

  Katowice, Pszczyna: Były SB-ek kręcił w zeznaniach w sprawie burmistrza

  Sylwia Plucińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przed Sądem Okręgowym odbyła się kolejna rozprawa w procesie burmistrza Pszczyny Krystiana Sz., oskarżonego o kłamstwo lustracyjne. Przesłuchiwany był Jan N., ostatni z czterech oficerów SB, którzy mieli kontakt z TW Ryszardem. Takim pseudonimem posługiwał się Krystian Sz., który w 1977 w czasie studiów historycznych na UŚ podjął współpracę z SB.
  Jan N. był ostatnim prowadzącym Ryszarda. Podczas tzw. swobodnej wypowiedzi stwierdził, że z powodu procesów geriatrycznych nie może skojarzyć pewnych faktów sprzed 30 lat. Nic nie mówiło mu nazwisko oskarżonego na wokandzie, nie rozpoznał też Krystiana Sz. na sali rozpraw. - A TW Ryszarda kojarzy pan? - pytała sędzia Lucyna Schwarz-Okrzesik.

  - W tamtych latach miałem kontakt z wieloma tajnymi współpracownikami. Niewykluczone, że był taki o pseudonimie Ryszard, ale mogło być więcej osób noszących ten pseudonim - mówił N.

  Pamięć odświeżyły mu - co sam przyznał - okazane przez sąd dokumenty z IPN. O współpracy z Ryszardem powiedział, że była krótka i szybko się skończyła. Podczas trzygodzinnego przesłuchania raz twierdził, że informacje Ryszarda miały wartość operacyjną, innym razem, że mierną. Rozprawę przerwano na prośbę świadka, który poczuł się źle. Będzie kontynuował zeznania 21 czerwca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama