Ciepły świat malarza Websa

  Ciepły świat malarza Websa

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Galerii Sztuki Pogranicza katowickiego Muzeum Śląskiego oglądać można wystawę prac Krzysztofa Websa.
  Malarz tworzy od 35 lat i prawie zawsze są to obrazy ze Śląskiem w tle. Ich oryginalność polega jednak nie tyle na tematyce, co na ciepło-ironicznym, zawsze osobistym stylu wypowiedzi. Można powiedzieć, że są to obrazy z anegdotą, historie uwieńczone zaskakującą pointą. Stąd zresztą tytuł wystawy - "Pejzaż z morałem".

  Krzysztof Webs, który na co dzień pracuje w Hucie "Łabędy", w czasie wolnym z zapałem uprawia turystykę rowerową.
  Na swoje wyprawy zabiera notes, w którym szkicuje krajobrazy, zamki lub sceny rodzajowe. Potem przenosi je na płótno, uzupełniając opowieść własną wyobraźnią. Tak powstał np. obraz "U cystersów w Rudach", inspirowany wycieczką do pocysterskiego zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach Raciborskich. Drugim hobby twórcy jest historia, także obecna w podejmowanych tematach, choćby w cyklu obrazów, poświęconych powstaniom śląskim.

  Sztuki malowania uczył się Krzysztof Webs pod okiem absolwentki krakowskiej ASP, Krystyny Jędrzejowskiej-Nowakowej, która prowadziła przy kopalni "Zabrze" świetną grupę plastyków-nieprofesjonalistów. Artysta maluje przede wszystkim obrazy olejne, a od niedawna także interesujące obrazy na szkle. Stosuje łagodną gamę barw, czasem tylko przełamaną ostrzejszym kolorem, żeby - jak mówi - "nie było nudno". Śląsk w jego pracach jest ciepły, przyjazny, ale pozbawiony patosu, bo codzienny. Krzysztof Webs mieszka w Gliwicach i jest jednym z najciekawszych malarzy nieprofesjonalnych swojego pokolenia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama