Cały świat wczoraj mówił: Polacy, jesteśmy z wami, kochamy...

  Cały świat wczoraj mówił: Polacy, jesteśmy z wami, kochamy was

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Wstrząśnięci tragedią są Polacy na wszystkich kontynentach. We Lwowie zapalali znicze przed konsulatem RP, na Wileńszczyźnie żałoba. Razem z naszymi rodakami kwiaty w Nowym Jorku, Tel Awiwie, Moskwie, Londynie, Brukseli składali cudzoziemcy
  Tragedia pod Smoleńskiem pogrążyła Polaków na całym świecie w szoku i żałobie. Niemal tak jak pięć lat temu, kiedy umierał Jan Paweł II. We wszystkich krajach, w których mieszkają nasi rodacy, polskie ambasady, kościoły, konsulaty, pomniki stały się wczoraj miejscami, w których gromadziła się Polonia, by oddać hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz wszystkim osobom, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem, oraz modlić się za nich.

  Wilno i Lwów płaczą po stracie polskiej elity
  - Polacy tylko o jednym teraz rozmawiają - mówi redaktor Stanisław Tarasiewicz z "Kuriera Wileńskiego". - O tej tragedii i o tym, że doszło do niej właśnie w tym szczególnym dla nas miejscu, w Katyniu. Rozmawiałem przed chwilą z dwoma Polakami z Wileńszczyzny na co dzień nieinteresującymi się polityką, ale po tej tragedii patrzą na to, co się stało, jak na polski dramat, który ma symboliczny wymiar - dodaje redaktor Stanisław Tarasiewicz.

  Tu wspomina się teraz nie tylko prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale i Macieja Płażyńskiego, i Andrzeja Przewoźnika, bo z tymi dwoma kontakt Polaków był najczęstszy. I dziś naprawdę bardzo trudno, by słowami określić ból, jaki przeżywają tu zwykli ludzie. Nie tylko zresztą Polacy, dzwonią do mnie Litwini, oni też wyrażają żal po stracie polskiej elity, mówią, że to dramat dla całego narodu.

  W katedrze wileńskiej odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy z udziałem wszystkich władz państwowych Litwy.

  Janina Zamojska ze Lwowa cały wczorajszy dzień spędziła przy telewizorze, oglądając relacje z dramatu koło Katynia, i na odbieraniu telefonów od znajomych, przyjaciół. Opinie były jednoznaczne: dramat, który ma symboliczny wymiar, bo to się przecież wydarzyło niedaleko miejsca, gdzie 70 lat temu też zginęła polska elita. - Byliśmy zapalić świeczkę za wszystkich, którzy zginęli śmiercią tragiczną, przed polskim konsulatem, w katedrze lwowskiej odbyła się msza za dusze tych, którzy tam zginęli. Co jeszcze można zrobić wobec takiego bezmiaru nieszczęścia? Mam tylko nadzieję, podobnie jak inni Polacy, którzy trzymają się tu, we Lwowie, razem, że po tym dramacie może polscy politycy przestaną w końcu być dla siebie takimi wrogami. Może dojdzie do pojednania wobec tej potwornej tragedii i oby nie była to tylko zgoda na chwilę - mówi Janina Zamojska i dodaje, że niekiedy gorszące spektakle polskich polityków szkodziły nie tylko im samym, ale także Polakom, którzy mieszkają poza granicami kraju.

  Londyn czci prezydenta Kaczorowskiego
  - Oni wszyscy zginęli, wykonując misję, jechali złożyć hołd ofiarom pomordowanym w Katyniu. Robili to w moim imieniu, a więc ta tragedia dotyka także mnie i każdego z Polaków, to jest wielka polska tragedia - mówi Grzegorz Małkiewicz, wydawca dwutygodnika "Nowy Czas" w Londynie. - Takiego dramatu Polska nie przeżywała od dawna.

  Jest znamienne, że jedną z ofiar tej katastrofy jest były prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, 90-letni pan, który całe życie walczył z kłamstwem katyńskim i niedaleko tego miejsca zginął. - Odbyły się już dwie msze w londyńskich kościołach, jedna u Boboli, bo jeden z duchownych, który zginął w tej katastrofie, pochodził właśnie z tej parafii - dodaje Małkiewicz. Z rozmów z Polakami, których jest w angielskiej stolicy nawet kilkaset tysięcy, rysuje się obraz narodowej tragedii, w obliczu której znikają polityczne podziały, liczy się tylko ból po stracie elit i współczucie dla ich rodzin.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smutne i prawdziwe

   prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 19

   piękny wiersz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bul

   zonapwnz@interia.eu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 25

   Składam naj szczersze kondolencje wszystkim tym któży stracili bliskich w katastrofie lotniczej10 kwietnia 2010 roku. w lasach Katyńskich. Pan Prezydent Lech Kaczyński był wspaniałym człowiekiem...rozwiń całość

   Składam naj szczersze kondolencje wszystkim tym któży stracili bliskich w katastrofie lotniczej10 kwietnia 2010 roku. w lasach Katyńskich. Pan Prezydent Lech Kaczyński był wspaniałym człowiekiem jak i jego małrzonka Maria Kaczyńska. 10 Kwietnia odeszło serce Polskiej polityki,bul smutek żal za ofiarami tragedi. Całe Podhale łonczy sie z rodzinami w potęrznym bulu, strata takich dobrych ludzi jest jak wżątek. Mudlmy sie za wszystkich tych co zgineli, wspierajmy rodziny całymi sercami. Dla rodzin załogi wsparcie duchowe modlitwa za wspaniałymi pilotami, stiłardesami któży również zgineli w tym tragicznym wypadku, tylu młodych tak dobrych ludzi pochłoneła ziemia. Ci co zgineli to było serce, teraz tylko pozostało tętno. Góry pokłaniajom sie ofiarom tragedi, żal wielki na mym sercu łoncze sie z rodzinami wszystkimi po stracie bliskich niech spoczywajom w pokoju :(zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie płaczeczcie

   never06 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 30

   To wyście Go wcześniej zabili

   W kontakcie ze szklanym ekranem,

   Pamiętam oszczerstwa i drwiny:

   Nie płaczcie nad grobem, gdy

   Ja płaczę…   Ja wasze nazwiska pamiętam,

   I...rozwiń całość

   To wyście Go wcześniej zabili

   W kontakcie ze szklanym ekranem,

   Pamiętam oszczerstwa i drwiny:

   Nie płaczcie nad grobem, gdy

   Ja płaczę…   Ja wasze nazwiska pamiętam,

   I widzę zaciekłe te twarze.

   To wyście Go wcześniej opluli:

   Nie płaczcie oszczercy, gdy

   Ja płaczę…   Tak, macie już drogę otwartą,

   By w ręku mieć całą władzę,

   Bo wyście Go wcześniej zabili:

   Nie płaczcie oszczercy…

   Ja płaczę..

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama