Kondolencje z orbity od japońskiego astronauty AUDIO

  Kondolencje z orbity od japońskiego astronauty AUDIO

  Monika Chruścińska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Słyszałem o tragedii. W imieniu całej załogi pragnę złożyć kondolencje dla wszystkich Polaków, którzy stracili swoich przywódców i przyjaciół. Będziemy patrzeć na was z kosmosu. Bez odbioru - takimi słowami przekazał nam wczoraj wyrazy współczucia japoński astronauta przebywający w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Soichi Noguchi połączył się z będącymi w żałobie Polakami podczas rozmowy radiowej ze społecznością katowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 3 im. Edwarda Abramowskiego.
  - Do końca nie byliśmy pewni, czy uda nam się zrealizować to przedsięwzięcie. Nawiązanie połączenia ze stacją kosmiczną zawsze zależy bowiem od wielu czynników technicznych (głównie pozycji satelity na orbicie - przyp. red.). Astronauci mają też w każdej chwili prawo wstrzymać seans ze względu na inne swoje obowiązki. W naszym przypadku wyznaczony szkole termin nałożył się jeszcze z tragicznymi dla kraju wydarzeniami, co dodatkowo spowodowało zmianę naszych nastrojów - mówi Jerzy Zajda, nauczyciel przedmiotów zawodowych, organizator oraz główny pomysłodawca projektu.

  JEŚLI CHCESZ POSŁUCHAĆ KONDOLENCJI Z KOSMOSU, WEJDŹ W ZAKŁADKĘ PLIKI DO TEGO MATERIAŁU


  Połączenie zrealizowano w ramach międzynarodowego programu edukacyjnego Krótkofalowcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Amateur Radio on The International Space Station - ARISS). Katowicka szkoła zainteresowała się nim w 2008 roku. Uczniowie na możliwość przeprowadzenia seansu czekali dwa lata. To właśnie dlatego, mimo obowiązującej żałoby narodowej, szkoła postanowiła kontynuować przedsięwzięcie. Odstąpiono jednak od uroczystej oprawy projektu, a pamięć o ofiarach katastrofy w Smoleńsku uczczono minutą ciszy. Samo połączenie trwało pięć minut. Młodzieży udało się zadać łącznie 12 z zaplanowanych 20 pytań. Pytali m.in. o temperaturę na orbicie (200 stopni Celsjusza w ciągu dnia i minus 200 w nocy!), o to, jak astronauci radzą sobie z warunkami bezwładności, a także co jedzą, czy mają kuchnię i na jakie rozrywki mogą liczyć w wolnym czasie. Na koniec - dokładnie w 48 godzin po rozbiciu się prezydenckiego samolotu - Japończyk przekazał nam wyrazy współczucia.

  Katowicka szkoła jest pierwszą w Polsce placówką edukacyjną, która wzięła udział w programie współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w budowie ISS. Pomysłodawcą i odpowiedzialnym za przeprowadzenie połączenia był Jerzy Zajda, nauczyciel prowadzący tu Klub Amatorskiej Łączności Radiowej. To właśnie on zaraził uczniów swoją pasją oraz zorganizował i zamontował w placówce odpowiedni sprzęt. - Ten program pełni rolę edukacyjną w zakresie zarówno radiokomunikacji, jak i astronomii - mówi.

  Do przeprowadzenia połączenia szkoła podchodziła już w październiku ubiegłego roku, ale w ostatniej chwili przedsięwzięciu przeszkodziła dostawa żywności na stację kosmiczną.

  Obecnie o połączenie z kosmosem ubiegają się jeszcze trzy inne polskie szkoły - z Dębicy, Płocka i Ostrowca Świętokrzyskiego. Terminów seansów jednak jeszcze nie ustalono.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama