Davies: Wierzę, że w Polsce narodzi się nowa Solidarność

  Davies: Wierzę, że w Polsce narodzi się nowa Solidarność

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z prof. Normanem Daviesem rozmawia Marcin Zasada
  Czy Polacy są narodem naznaczonym przez los? W komentarzu na temat sobotniej tragedii Lucio Caracciolo, publicysta "La Repubblica", pisze, że "symbolika tragedii, do której doszło w zamglonym lesie niedaleko lotniska w Smoleńsku, może wstrząsnąć nawet najbardziej obojętnymi duszami".

  Wiele razy słyszałem opinie o polskim losie i przeznaczeniu. Sam poświęciłem tej sprawie swoje badania i napisałem książkę.
  I nie da się ukryć, że wizerunek historyczny w polskiej tradycji zawsze był czymś o wiele bardziej przekonującym niż fakty. Te fakty nierzadko przysłaniała polska martyrologia. Ale uważnie zastanówmy się nad tym konkretnym przypadkiem. Co się faktycznie stało? Wypadek! Przypadkowe, tragiczne zdarzenie. Takie jak wypadek drogowy, tylko jego skala przeraża bardziej i smuci. Ale to tylko wypadek.

  Nawet jeśli ten los zgotował przypadek, to czy była to ofiara za Katyń? Paradoksalnie, to właśnie wskutek tej katastrofy cały świat dowiedział się o tym, co wydarzyło się w tych lasach 70 lat temu. Czyż właśnie nie na tym zależało Polakom przez ostatnie dziesięciolecia? Z taką misją do Katynia leciał prezydent Lech Kaczyński.

  Rzeczywiście, to niezwykła ironia - ta katastrofa miała miejsce w drodze do Katynia, w rocznicę mordu na polskich żołnierzach. I rzeczywiście, ta sama katastrofa wykrzyczała całemu szerokiemu światu powody, dla których Polacy każdego roku w tym miejscu się zbierali. Po tym nieszczęściu świat usłyszał o Katyniu, rozmawia o nim, odkrywa go i stara się zrozumieć. Pod tym względem była to ofiara wyjątkowo symboliczna, biorąc pod uwagę historię Polski w XX wieku.
  1 3 4 5 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez tematu...Memento!

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

   cytat..."Mam dość budowania naszej wspólnej świadomości wokół marszy pogrzebowych i upadłych powstań. Marzę, że Polska stanie się nowoczesnym społeczeństwem, definiowanym przez osobiste osiągnięcia...rozwiń całość

   cytat..."Mam dość budowania naszej wspólnej świadomości wokół marszy pogrzebowych i upadłych powstań. Marzę, że Polska stanie się nowoczesnym społeczeństwem, definiowanym przez osobiste osiągnięcia i idee przyszłości"zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama