Uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej w...

  Uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej w województwie śląskim

  DN, SZEN, KN, ZIELA, LIS, MAKI

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Marsze Pamięci w Katowicach i Częstochowie, msze oraz uroczyste apele w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej mają dziś upamiętnić nie tylko tysiące ofiar stalinowskiego mordu, ale i ofiary smoleńskiej tragedii. Uroczystości odbywać się będą w całym regionie.
  W Katowicach uroczystości organizuje Instytut Pamięci Narodowej. W kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza o godzinie 10.30 rozpocznie się msza święta w intencji tragicznie zmarłych prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii Kaczyńskiej, prezesa IPN prof. Janusza Kurtyki oraz wszystkich ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Po mszy, o godzinie 12.20, pod Pomnikiem Ofiar Katynia na placu Andrzeja złożone zostaną kwiaty, odbędzie się także apel ku czci ofiar sobotniej tragedii.
  W planach jest jeszcze otwarcie wystawy plenerowej: Zbrodnia Katyńska. Pod Pomnikiem Ofiar Katynia rozpocznie się Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przejdą ul. Kopernika przez pl. Miarki, ul. Kochanowskiego, Rynek, al. Korfantego, aż do Muzeum Śląskiego, gdzie zaplanowano zwiedzanie wystawy: Śląskie ofiary Katynia. Z kolei o godz. 19 Marsz Pamięci organizują studenci śląskich uczelni. Przejdą z placu Sejmu Śląskiego do Spodka.

  Również w Częstochowie uroczystości będą miały wyjątkowy charakter. Rozpoczną się o 9.30 mszą świętą w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Początek Marszu Pamięci, poświęconego ofiarom zbrodni katyńskiej oraz tragedii w Smoleńsku, wyznaczono na godzinę 11.15 - jego trasa wiodła będzie z Jasnej Góry do placu Władysława Biegańskiego, gdzie podczas żałoby narodowej można składać kwiaty i palić znicze. Uroczystości odbywać się będą z udziałem pododdziałów honorowych WP, orkiestr, pocztów sztandarowych oraz gości - zaproszono m.in. przedstawiciela kancelarii prezydenta RP. O 11.30 rozpocznie się sadzenie siedmiu dębów poświęconych ofiarom zbrodni katyńskiej. Dwa dęby poświęcone zostaną natomiast prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu.

  Dęby posadzone zostaną dzisiaj także w Będzinie. Dwa poświęcone zostaną pamięci generała brygady Stanisława Piechockiego i porucznika Tadeusza Domagały, którzy zginęli w Katyniu. Posadzone zostanie dodatkowe drzewko dla zmarłego w sobotniej katastrofie lotniczej posła Grzegorza Dolniaka. Obchody odbędą się w Starostwie Powiatowym w Będzinie przy ul. Sączewskiego o godz. 13.

  Konferencję oraz spotkanie, upamiętniające rocznicę Zbrodni Katyńskiej organizuje dziś Starostwo Powiatowe w Gliwicach. Wykład pt.: Katyń - fakty, opinie, kłamstwa wygłosi Mirosław Sikora z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

  - Następnie uczestnicy konferencji przejadą do Dąbrówki (gmina Wielowieś), gdzie o godz. 12.30 na Polanie Śmierci, zwanej Śląskim Katyniem, odbędzie się spotkanie młodzieży z powiatów gliwickiego i strzeleckiego - informuje Romana Gozdek, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Gliwicach.

  Od wczoraj organizowane są już środki transportu na wyjazd do Warszawy, gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe ofiar tragedii smoleńskiej. Tarnogórski Urząd Miasta chce wynająć specjalny pociąg do stolicy, przygotowanych zostanie około pięciuset biletów. W innych miastach jest podobnie - siemianowickie parafie, wspólnie z magistratem organizują transport autobusowy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama