Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Motocykliści na Jasnej Górze oddają hołd ofiarom katastrofy

PS
ARC
Na Jasnej Górze odbywa się uroczyste rozpoczęcie sezonu motocyklowego, czyli VII Zlot Gwiaździsty im. ks. Zdzisława Peszkowskiego. To największe w Europie wydarzenie motocyklowe, w którym w ubiegłym roku udział wzięło ponad 23 tysiące motocyklistów z Polski i zagranicy. Organizatorem jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Jasnogórski zlot jest też symbolicznym oddaniem czci osobom, które 10 kwietnia zginęły w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w tym Panu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu z małżonką, przedstawicielom polskiej elity politycznej, w tym członkom Komitetu Honorowego SMMRK: Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu, ministrowi Januszowi Krupskiemu, prezesowi Januszowi Kurtyce, prezesowi Maciejowi Płażyńskiemu, gen. Franciszkowi Gągorowi.

Już po raz siódmy motocykliści spotykają się, aby oficjalnie rozpocząć nowy sezon, a także udzielić moralnego i duchowego wsparcia wielkiej rzeszy Polaków mieszkających na Wschodzie. Podczas jasnogórskiego zlotu Stowarzyszenie Motocyklowy Międzynarodowy Rajd Katyński organizuje obok wzruszających spotkań z Polakami z Kresów, także występy zespołów kresowych, przypominających uczestnikom Zlotu, stare, ulegające już powoli zapomnieniu, pieśni narodowe, patriotyczne i kresowe. Te najbardziej znane śpiewają - często ze łzami w oczach - całe błonia zgromadzone pod klasztorem na Jasnej Górze. Przy okazji Stowarzyszenie prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz naszych rodaków na Kresach.

- W ubiegłym roku dzięki wsparciu motocyklistów udało się zebrać ponad 71 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom ufundowano m.in. obozy dla polskich dzieci ze Wschodu, mundurki dla polskich harcerzy na Białorusi, przybory szkolne dla dzieci z polskich szkół. Dodatkowo z pieniędzy naszych motocyklistów postawiono dwa pomniki Jana Pawła II w Miorach i Szumielinie na Białorusi - powiedział Wiktor Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. - Dla rodaków na Kresach takie gesty są niezwykle ważne, przypominają im o tym, że Polska o nich pamięta - dodał.
Uroczystości na Jasnej Górze rozpoczęły się w sobotę, 17 kwietnia. O godzinie 18.00 w Sali Ojca Kordeckiego w Sanktuarium Jasnogórskim odbyło się Spotkanie Pamięci połączone z koncertem pieśni patriotycznych zespołu Poleskich Sokołów z Żytomierza na Ukrainie. Gośćmi specjalnymi spotkania byli: pisarz Wiesław Adamczyk, syn zamordowanego w Charkowie polskiego oficera, który opowie zebranym o swojej wojennej odysei - przez Syberię do Ameryki, a także ks. Wiesław Pęski, opiekun cmentarza w Bykowni (pod Kijowem, gdzie - obok tysięcy pomordowanych obywateli Białorusi, Ukrainy i Rosji, leży kilka tysięcy polskich oficerów, ziemian i polskiej inteligencji).

W niedzielę, 18 kwietnia punktualnie o godzinie 10.00 z Górki Przeprośnej na Jasną Górę wyruszyła parada motocyklowa, aby o 12.00 ustawić się na jasnogórskich błoniach i wziąć udział w uroczystej Mszy Żałobnej w intencji Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego oraz pamięci ofiar tragedii smoleńskiej.

Historia zlotów motocyklowych na Jasnej Górze sięga lat 30. XX wieku, z tego czasu zachowały się pamiątkowe zdjęcia. Współczesne spotkania motocyklistów zainicjował Wiktor Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia Motocyklowy Międzynarodowy Rajd Katyński.

Stowarzyszenie Międzynarodowy Rajd Motocyklowy tworzy Komitet Honorowy składający się ze znamienitych osobistości, m.in.:. Prymas Polski ks. Kardynał Józef Glemp; Komendant Główny Policji nadinsp. Andrzej Matejuk; Komendant Główny Straży Granicznej Ppłk Leszek Elas; Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula; Prezes Związku Polek w Ameryce Virginia Sikora. Od lat aktywnym członkiem Komitetu Honorowego Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego oraz wielkim propagatorem motocyklowych wyjazdów do Katynia był Kapelan Rodzin Katyńskich Ks. Prałat Zdzisław Peszkowski.

Wśród członków Komitetu Honorowego znajdowały się także osoby, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem: ostatni Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski; Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka; Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Generał Franciszek Gągor; Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Minister Janusz Krupski; Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Maciej Płażyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!