Ważne
  Motocykliści na Jasnej Górze oddają hołd ofiarom katastrofy

  Motocykliści na Jasnej Górze oddają hołd ofiarom katastrofy

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na Jasnej Górze odbywa się uroczyste rozpoczęcie sezonu motocyklowego, czyli VII Zlot Gwiaździsty im. ks. Zdzisława Peszkowskiego. To największe w Europie wydarzenie motocyklowe, w którym w ubiegłym roku udział wzięło ponad 23 tysiące motocyklistów z Polski i zagranicy. Organizatorem jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
  Jasnogórski zlot jest też symbolicznym oddaniem czci osobom, które 10 kwietnia zginęły w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w tym Panu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu z małżonką, przedstawicielom polskiej elity politycznej, w tym członkom Komitetu Honorowego SMMRK: Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu, ministrowi Januszowi Krupskiemu, prezesowi Januszowi Kurtyce, prezesowi Maciejowi Płażyńskiemu, gen. Franciszkowi Gągorowi.

  Już po raz siódmy motocykliści spotykają się, aby oficjalnie rozpocząć nowy sezon, a także udzielić moralnego i duchowego wsparcia wielkiej rzeszy Polaków mieszkających na Wschodzie. Podczas jasnogórskiego zlotu Stowarzyszenie Motocyklowy Międzynarodowy Rajd Katyński organizuje obok wzruszających spotkań z Polakami z Kresów, także występy zespołów kresowych, przypominających uczestnikom Zlotu, stare, ulegające już powoli zapomnieniu, pieśni narodowe, patriotyczne i kresowe. Te najbardziej znane śpiewają - często ze łzami w oczach - całe błonia zgromadzone pod klasztorem na Jasnej Górze. Przy okazji Stowarzyszenie prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz naszych rodaków na Kresach.

  - W ubiegłym roku dzięki wsparciu motocyklistów udało się zebrać ponad 71 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom ufundowano m.in. obozy dla polskich dzieci ze Wschodu, mundurki dla polskich harcerzy na Białorusi, przybory szkolne dla dzieci z polskich szkół. Dodatkowo z pieniędzy naszych motocyklistów postawiono dwa pomniki Jana Pawła II w Miorach i Szumielinie na Białorusi - powiedział Wiktor Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. - Dla rodaków na Kresach takie gesty są niezwykle ważne, przypominają im o tym, że Polska o nich pamięta - dodał.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama