Ważne
  Hutnicy pracują, choć nie dostali pieniędzy

  Hutnicy pracują, choć nie dostali pieniędzy

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  4,5 tysiąca pracowników ISD Huta Częstochowa nie dostało 10 kwietnia wypłat za marzec, bo firma nie potrafi wyjść z kryzysu, spowodowanego załamaniem się sprzedaży. Być może załoga, której większość jest chroniona pakietem socjalnym, dającym gwarancje zatrudnienia do 2015 roku, zobaczy swoje pieniądze jeszcze w tym tygodniu.
  - Robimy wszystko, żeby wypłacić pieniądze - informuje rzecznik prasowy ISD Polska Jacek Łęski. - Sytuacja jest trudna od wielu miesięcy. Priorytetem jest zapłata za dostawę surowców, żeby huta mogła funkcjonować. W następnej kolejności są wypłaty dla pracowników.

  Jak twierdzi Łęski, są pewne oznaki ożywienia na rynku stali, co wiąże się z większymi zamówieniami. Ceny są jednak niemal na poziomie kosztów produkcji. Firma nastawia się na redukcję kosztów, by przetrzymać kryzys, który trwa już od 2008 r. Nie może jednak ograniczyć zatrudnienia, bo ma związane ręce pakietem socjalnym. W ubiegłym roku poniosła dotkliwe straty - 200 mln zł.


  Zarząd ISD Huta Częstochowa prowadzi od wielu miesięcy rozmowy ze związkami zawodowymi. W tym tygodniu zostały zawieszone ze względu na żałobę narodową. Kolejne spotkanie planowane jest na najbliższy poniedziałek.

  - Mamy do omówienia kilka spraw - mówi Marek Lisowski, szef NSZZ Solidarność w częstochowskiej hucie. - Pierwsza to regularne wypłaty. Będziemy też rozmawiać na temat wypłaty zaległej Karty hutnika, premii i indeksacji. Rozumiemy jednak powagę sytuacji i to, że są problemy ze złomem, energią i surówką.
  - Najpierw słyszałem, że chcą produkować, ale nie ma zamówień, teraz twierdzą, że są zamówienia, ale nie mają złomu. Nie wiem, czy to jest taka polityka, żeby hutę zamknąć? Słyszy się i takie rzeczy - twierdzi pracownik z 30-letnim stażem. - Pewnym ludziom daje się zarobić kupę kasy, a robolowi coraz mniej - dodaje.

  - Nie wierzymy, że zakład nie ma pieniędzy, tylko oszczędza naszym kosztem. Widzimy, że zamówienia są i nie bardzo wiemy, o co chodzi - mówi z kolei kobieta, która przepracowała w hucie prawie 30 lat.

  Nasi rozmówcy wypowiadają się anonimowo, bo boją się trudności w pracy i tego, że zakład zostanie postawiony w stan upadłości. Dla wielu pracowników huty poślizg z wypłatami jest dużym problemem. Szczególnie dla tych, którzy spłacają kredyty.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wynagrodzenie

   hutnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Przez tych konowalow z isd cz-wa nie dostalem pensji w wyniku czego zmuszony bylem wziac pozyczke poniewaz mialem raty do zaplacenia .Jezeli tak bedzie dalej to po co zw..zaw w hucie skoro nic nie...rozwiń całość

   Przez tych konowalow z isd cz-wa nie dostalem pensji w wyniku czego zmuszony bylem wziac pozyczke poniewaz mialem raty do zaplacenia .Jezeli tak bedzie dalej to po co zw..zaw w hucie skoro nic nie robia siedzac w kieszeni zarzadu?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama