Ksiądz prosił lekarzy o śmierć dla swojej córki

  Ksiądz prosił lekarzy o śmierć dla swojej córki

  Aldona Minorczyk-Cichy, Irena Bazan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katolicki ksiądz, który spłodził dziecko, prosił lekarza o zabicie noworodka. To nie scenariusz horroru klasy B, ale sytuacja, która zdarzyła się w podczęstochowskiej wsi Janiki.
  Ksiądz Wieńczysław Ł. (45 lat), proboszcz z Janików, prosił lekarzy w szpitalu o uśmiercenie swojej narodzonej córki. Ci zawiadomili prokuraturę.

  Matka dziecka, Edyta L., do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie trafiła w zaawansowanej ciąży. Z powodu wady łożyska jej dziecku groziła śmierć. Konieczne było cesarskie cięcie. Lekarze nakłaniali ją do operacji przez trzy dni. - Odmawiała, a mężczyzna, który u niej przesiadywał całymi dniami i wypytywał o stan zdrowia, tłumaczył, że lepiej, żeby to dziecko zmarło. W końcu trzeciego dnia pacjentka wyraziła zgodę - opowiada nam jeden z lekarzy.

  Zabieg się udał. Dziecko urodziło się zdrowe. Mężczyzna opiekujący się położnicą, nie krył złości. W końcu podszedł do zajmującej się noworodkami doktor Ewy Jaśkiewicz. - Mogłaby pani coś zrobić, żeby to dziecko nie żyło? - zapytał. Lekarka przeżyła szok. Wspólnie z szefami oddziału ginekologii i dyrekcją szpitala zdecydowała się powiadomić o sprawie prokuraturę. Już wtedy wszyscy wiedzieli, że to ksiądz. Ukrywał stan duchowny. Odwiedzał konkubinę w cywilnym ubraniu.

  Ksiądz został zatrzymany w piątek. Dowiedzieliśmy się, że przyznał się do ojcostwa. Prokuratura chciała go aresztować, ale mężczyzna jest cukrzykiem. Przebywa więc na wolności. Prokuratorzy podkreślają, że księdzu nie postawiono zarzutów.

  - Toczy się postępowanie przygotowawcze w sprawie nakłaniania do pozbawienia życia noworodka - mówi Robert Wypych z wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Żaden z księży, z którymi rozmawialiśmy, nie chciał oficjalnie wypowiadać się o sprawie. Jeden z nich powiedział nam: jeśli posądzenia się potwierdzą, to tego duchownego powinna spotkać najsurowsza kara, a więc wykluczenie ze stanu duchownego.

  Próbowaliśmy skontaktować się z przedstawicielami częstochowskiej kurii, aby poznać ich opinię na temat księdza Wieńczysława Ł. Naszych telefonów nikt nie odbierał, a gdy udaliśmy się na miejsce, drzwi otworzyła zakonnica i powiedziała, że nikogo już nie ma.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zając stary wywodzi w pole ogary,

   mi2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   aż trafi w końcu kosa na kamień

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama