Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz pogadać ze swoim komputerem osobistym

Barbara Musiałek
Jakub Król, Jakub Systy, Mateusz Ucher i Marta Karpińska to licealiści, którzy pracują nad projektem
Jakub Król, Jakub Systy, Mateusz Ucher i Marta Karpińska to licealiści, którzy pracują nad projektem agnieszka materna
Wyobraźmy sobie sytuację, że jesteśmy w kuchni i przygotowujemy posiłek, a chcemy wyszukać potrzebną informację w sieci. Mówimy komputerowi, by znalazł rozkład jazdy autobusu. Komputer to robi i odpowiada na głos. To nie science-fiction, tylko program, nad którym pracuje grupa licealistów z Jastrzębia.

- Taki program oszczędza czas osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym. Nie trzeba siedzieć przy klawiaturze. I o to chodzi - tłumaczy Jakub Król, uczeń II klasy technikum w Zespole Szkół nr 6, który wraz z kolegami pracuje nad projektem.

Postanowił w prowadzić w życie pomysł, który podszepnął mu tata.

- Zwrócił moją uwagę na to, że dobrze by było wyeliminować z życia monitor. Dzięki poleceniom głosowym można robić dwie rzeczy na raz, przygotować śniadanie i wyszukać informację w necie. A przecież w dzisiejszym świecie czas jest bardzo cenny - tłumaczy Jakub, który programowaniem fascynuje się od szkoły podstawowej.

Razem z kolegami stworzył już część programu, dzięki któremu można głosowo wydawać polecenia komputerowi, a to połowa sukcesu. Więc już można zamówić bilet na koncert, kupić książkę bądź wydrukować dokument. Takie programy są dostępne na rynku za duże pieniądze, a uczniowie rozprowadzają go za darmo poprzez internet.

- My chcemy, żeby nasz program trafił do jak najszerszej grupy ludzi. Nie obciąża on komputera - zapewnia.

Teraz trzeba jeszcze rozbudować program tak, by komputer nie tylko odczytywałby mowę, ale sam udzielał informacji głosowych. Wraz z Jakubem nad programem pracują jastrzębianie: Jakub Systy, Mateusz Ucher, Marta Karpińska, sandomierzanin Piotr Kosanowski oraz zawiercianin Damian Miller. Z kolegami spoza Jastrzębia Jakub poznał się przez internet. Teraz często się w ten sposób kontaktują, a czasem spotykają się, by wspólnie popracować nad projektem.

- Największy problem mamy z syntezatorem mowy - mówią zgodnie uczniowie. Z pomocą przyszedł Krzysztof Szklanny, asystent w Katedrze Multimediów na Wydziale Informatyki Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych z Warszawy. - Cieszę się że chłopcy zainteresowali się syntezą oraz rozpoznawaniem mowy, bo w Polsce tak naprawdę niewiele się dzieje w zakresie dziedziny komunikacji z komputerem. A to, co już powstało, jest płatne i komercyjne - mówi Krzysztof Szklanny. - Mnie osobiście opracowanie dwóch syntezatorów mowy zajęło kilka lat, ale pozwolę na skorzystanie z jednego uczniom, bo tą pracę dobrze spożytkują - mówi doktor Szklanny.

Nie ukrywa jednak, że przed młodymi zapaleńcami jeszcze sporo pracy. - Ja przekażę chłopakom odpowiednie instrukcje do programu oraz przygotuję przydatne dokumenty. Oni będą musieli przekopać się przez szereg artykułów. Będę im kibicował - obiecuje doktor Szklanny. Licealistom trudno określić, kiedy program będzie gotowy, ale mówią, że pracują nad nim bardzo intensywnie. Postępy widać z dnia na dzień, bo to, co udało im się stworzyć, aktualizują na bieżąco.

- Co miesiąc mamy nową wersję naszego programu. Wciąż coś udoskonalamy. Nie poddamy się i będziemy pracować aż do skutku. Może do wakacji się uda - mówi Jakub.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!