Ważne
  Dzielnica jak Augustów

  Dzielnica jak Augustów

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Co najmniej trzy lata mieszkańcy dzielnicy Ząbkowice będą musieli jeszcze poczekać na wschodnią obwodnicę, która ma być też drogą dojazdową od DK 94 do prawie 260 hektarów terenów inwestycyjnych w Tucznawie. Droga będzie wyjątkowa, bo budowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, na co wyrazili już zgodę miejscy rajcy. Oznacza to, że będzie finansowana przez prywatnego inwestora (maksymalnie ma to kosztować do 100 mln zł), a potem miasto będzie płaciło mu za jej użytkowanie co kwartał. Po ok. 12 latach ma przejść w zarząd miasta.
  - Projekt budowy wschodniej obwodnicy Ząbkowic (od ul. Ząbkowickiej do drogi wojewódzkiej 796 w Tucznawie) jest już gotowy. Obecnie opracowywana jest przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach decyzja środowiskowa, niezbędna jest do uzyskania pozwolenia na budowę. Kiedy tylko decyzja do nas dotrze rozpoczniemy starania o takie pozwolenie. Budowa wschodniego odcinka obwodnicy Ząbkowic zaplanowana jest do końca 2013 roku. Czas budowy to maksymalnie 36 miesięcy - informuje Bartosz Matylewicz z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

  Dziś drogą wojewódzką 796, jedyną prowadzącą w kierunku Zawiercia i Kielc, przejeżdża przez Ząbkowice 4 tys. samochodów w ciągu doby. Jedna trzecia to ogromne tiry. Sytuacja jeszcze bardziej skomplikuje się w najbliższych latach, kiedy przy przebudowie DK nr 1 (w kierunku na Warszawę) do parametrów drogi ekspresowej, przy wlocie na ul. Armii Krajowej pojawi się rondo. Ma to zwiększyć ruch do nawet 9 tys. aut na dobę. Ząbkowiczanie są tak zdesperowani, że nie wykluczają zablokowania ruchu w centrum ich dzielnicy. Twierdzą, że będą blokować trasę, jak niegdyś mieszkańcy Augustowa.

  - Pomoże tylko budowa obu obwodnic Ząbkowic, ale w tej sprawie nie widać jakiegoś szczególnego zapału ze strony władz miasta. Zachodnia obwodnica mogłaby wtedy przejąć funkcje drogi wojewódzkiej 796 na odcinku ząbkowickim, natomiast na ulicach Armii Krajowej i Szosowej można byłoby wprowadzić ruch lokalny ze wszystkimi ograniczeniami dla ruchu tirów - podkreśla Dawid Kmiotek z Towarzystwa Przyjaciół Ząbkowic. - Ruch jest tak wielki, że nie możemy wyjechać z naszych posesji. Mieliśmy u nas trzy poważne wypadki, a ostatnio samochód wjechał na czerwonym świetle na skrzyżowanie z ul. Dworcową i zablokował cały ruch - dodaje Bożena Jurkiewicz, mieszkanka Ząbkowic.

  Przebudowa DK nr 1, czyli Inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma się rozpocząć w 2012 roku i potrwać dwa lata.

  W ubiegłym roku na ul. Armii Krajowej odnotowano trzy wypadki, 22 kolizje, zatrzymano też pięciu nietrzeźwych kierowców. Statystyki nie są może alarmujące, ale nie do końca oddają to, co rzeczywiście dzieje się na lokalnych ulicach.

  - Samochodów przybywa, a ruchu nie da się ograniczyć. W najbliższych latach ma być przebudowywany dąbrowski odcinek DK-1 i jeśli droga otrzyma parametry ekspresowej, to wtedy kierowcy, także tirów, będą mogli z prędkością do 110 km/h jechać w kierunku Siewierza i powstającej tam obwodnicy. Trudno przypuszczać, że wtedy będą kierować się przez Ząbkowice - stwierdza Grzegorz Skuta, naczelnik wydziału ruchu drogowego dąbrowskiej policji.

  Na to liczą także lokalne władze.

  - Miasto na drodze wojewódzkiej nie może ograniczać tonażu pojazdów. Na razie w dającej się przewidzieć perspektywie tiry niestety nie znikną z Ząbkowic - tłumaczy Paweł Gocyła, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obwodnica

   Zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   To kolejny przykład jak nie dajemy sobie rady z wykorzystaniem środków unijnych. Pieniądze przecież
   czekają na budowę dróg, obwodnic itp. ale urzędnicy wolą nic nie robić i mieć głowę spokojną....rozwiń całość

   To kolejny przykład jak nie dajemy sobie rady z wykorzystaniem środków unijnych. Pieniądze przecież
   czekają na budowę dróg, obwodnic itp. ale urzędnicy wolą nic nie robić i mieć głowę spokojną.
   Pamiętajmy, żeby przy najbliższych wyborach wybierać ludzi młodych, energicznych, którym się chce coś
   dobrego zrobić dla społeczeństwa lokalnego.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obwodnica to podstawa

   lion (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   W każdym cywilizowanym panstwie obwodnice buduje się bez zbędnego gadania, bez nich ludzie w miastach wegetują jak zwierzeta. Tiry śmigają im pod domami. Ta obwodnica już tam powinna być

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama