Kraków: Królewski pogrzeb dla prezydenta

  Kraków: Królewski pogrzeb dla prezydenta

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  W niedzielę ostatnie pożegnanie Lecha i Marii Kaczyńskich
  1/4
  przejdź do galerii

  W niedzielę ostatnie pożegnanie Lecha i Marii Kaczyńskich
  ©fot. Kancelaria Prezydenta RP

  Bazylika Mariacka, Droga Królewska i Wawel staną się w niedzielę najlepiej chronionymi miejscami na świecie. Wszystko dla bezpieczeństwa prezydentów USA, Rosji, Izraela i kilkunastu głów innych państw. Nie będzie długiego konduktu żałobnego. W ciszy, z dala od tłumów, prezydencką parę na Wawel odprowadzą tylko najbliższa rodzina i przyjaciele.

  Zobacz specjalny serwis dla osób, które chcą pojechać na uroczystości TUTAJ

  Od 5 rano do 11.30 na lotnisko w Balicach przylatywać będą samoloty z gośćmi. W tym Air Force One Baracka Obamy. Ciała Marii i Lecha Kaczyńskich przylecą ok.
  godz. 9. Następnie trafią do klasztoru Norbertanek na Salwatorze. Tam zostaną przełożone na otwarte platformy, które pojadą do Rynku Głównego. - Zostaną przewiezione do bazyliki Mariackiej w asyście policji -podaje Jacek Sasin, minister z Kancelarii Prezydenta RP. - Wprowadzenie trumien do kościoła przewidywane jest ok. godz. 10 - dodaje.

  Msza żałoba zacznie się o godz. 14. Odprawi ją kard. Angelo Sodano, dziekan kolegium kardynalskiego i wysłannik Stolicy Apostolskiej. - Oprócz niego koncelebrować ją będą m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, kard. Józef Glemp, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, nuncjusz Stolicy Apostolskiej abp Józef Kowalczyk. Razem 50 biskupów, arcybiskupów i kardynałów - mówi ks. Bronisław Fidelus, proboszcz bazyliki Mariackiej.

  Nie wiadomo, który z hierarchów wygłosi homilię. Według ambasadora RP we Francji Tomasza Orłowskiego, który odpowiedzialny jest za protokół dyplomatyczny, pierwszeństwo ma kard. Sodano. Jeśli nie wyrazi takiej chęci, kazanie wygłosi jeden z polskich biskupów. Wiadomo jedynie, że na początku mszy wszystkich powita kard. Dziwisz. A potem w imieniu narodu prezydencką parę pożegna sprawujący urząd głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
  Mszę odprawi wysłannik Watykanu kardynał Angelo Sodano w asyście 50 innych duchownych
  Na mszę do bazyliki wejdzie tylko rodzina zmarłych i najwyżsi dygnitarze. W środku będzie tylko jeden poczet sztandarowy Wojska Polskiego. Wielu VIP-ów będzie musiało śledzić ceremonię z zewnątrz bazyliki w sektorze A-0, w którym ustawionych zostanie 3-4 tys. krzeseł. Po obu stronach kościoła zostaną ustawione telebimy.

  - Jesteśmy po rozmowach z Biurem Ochrony Rządu. Nie ulega wątpliwości, że w bazylice liczba miejsc będzie tak bardzo ograniczona, że nawet parlamentarzyści i inni ważni goście będą musieli zająć miejsca na zewnątrz - mówi wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

  Reszta przybyłych wypełni płytę Rynku Głównego. Ci, którzy nie zmieszczą się po stronie, gdzie znajduje się pomnik Adama Mickiewicza, będą mogli oglądać mszę z drugiej strony Sukiennic. Duży telebim pojawi się przy ratuszu. Ekrany będą też u wylotu ul. Szewskiej, Wiślnej, św. Anny i Grodzkiej.

  Ci, którzy w rynku się nie zmieszczą lub chcą uniknąć tłumu, mogą udać się na krakowskie Błonia. Tu będzie centrum telebimowe. Jeszcze zanim zacznie się ceremonia w bazylice Mariackiej, na Błoniach ok. 12 zostanie odprawiona msza.

  Liturgia w bazylice skończy się ok. godz. 15. Potem trumny z ciałami zostaną położone na lawety armatnie. Ruszą Drogą Królewską na Wawel w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego. W kondukcie pójdą tylko najbliższa rodzina i zaproszeni przez nią przyjaciele. Pozostali goście zostaną jeszcze chwilę w bazylice. Tam krótki koncert zagrają dla nich muzycy Filharmonii Berlińskiej. To dar Republiki Federalnej Niemiec dla Polski pogrążonej w żałobie. - Koncert da czas konduktowi w spokoju przemieścić się na Wawel - zaznacza wojewoda Kracik.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moja babcia powiadali...

   lemmen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

   Ze czas zawsze pokaze jak to było...
   Trzeba zaczekać co pokaze śledztwo, co czas wypławi... a niepisać tutaj bzdury o spiskach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie można milczeć!

   Tadeusz Wilk z Jastrzębia Zdroju (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 17

   Nie mogę tego słuchać i podobnie jak znany pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz nie mogę patrzeć na te krokodyle łzy.Ludzie którzy Go nienawidzili,którzy Nim gardzili,którzy Nim pomiatali,teraz płaczą...rozwiń całość

   Nie mogę tego słuchać i podobnie jak znany pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz nie mogę patrzeć na te krokodyle łzy.Ludzie którzy Go nienawidzili,którzy Nim gardzili,którzy Nim pomiatali,teraz płaczą nad jego trumną.Dość tego.Politycy którzy mówili o dorżnięciu watahy,którzy po zamachu w Gruzji mówili że to był śmieszny zamach na śmiesznego człowieka,powinni na zawsze zniknąć z polskiego życia politycznego.Oni nie mają prawa iść za jego trumną.Nie mają prawa być polskimi politykami.

   Polacy!Nie pozwólmy,żeby nienawiść i pogarda dla śp.Lecha Kaczyńskiego zatriumfowały.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wieczna pamięć i chwała Marii i Lecha Kaczyńskich

   Lech Lach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 19

   Jeszcze Polska nie zginęła , póki my żyjemy ...
   Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy.
   „ Jestem nim nie dlatego tylko, że mówię po polsku, że inni mówiący tym...rozwiń całość

   Jeszcze Polska nie zginęła , póki my żyjemy ...
   Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy.
   „ Jestem nim nie dlatego tylko, że mówię po polsku, że inni mówiący tym samym językiem są mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali, że pewne moje osobiste sprawy łączą mnie bliżej z nimi, niż z obcymi, ale także dlatego, że obok sfery życia osobistego, indywidualnego znam zbiorowe życie narodu, którego jestem cząstką, że obok swoich spraw i interesów osobistych znam sprawy narodowe, interesy Polski, jako całość, interesy najwyższe, dla których należy poświęcić to, czego dla osobistych spraw poświęcić me wolno.


   Jestem Polakiem – to znaczy, że należę do narodu polskiego na całym Jego obszarze i przez cały czas jego istnienia zarówno dziś, jak w wiekach ubiegłych i w przyszłości; to znaczy, że czuję swą ścisłą łączność z całą Polską: z dzisiejszą, która bądź cierpi prześladowanie, bądź cieszy się strzępami swobód narodowych, bądź pracuje i walczy, bądź gnuśnieje w bezczynności bądź w ciemności swej nie ma nawet poczucia narodowego istnienia; z przeszłą – z tą, która przed tysiącleciem dźwigała się dopiero, skupiając koło siebie pierwotne pozbawione indywidualności politycznej szczepy, i z tą, która w połowie przebytej drogi dziejowej rozpościerała się szeroko, groziła sąsiadom swą potęgą i kroczyła szybko po drodze cywilizacyjnego postępu, i z tą, która później staczała się ku upadkowi, grzęzła w cywilizacyjnym zastoju, gotując sobie rozkład sił narodowych i zagładę państwa, i z tą, która później walczyła bezskutecznie o wolność i niezawisły byt państwowy; z przyszłą wreszcie, bez względu na to, czy zmarnuje ona pracę poprzednich pokoleń, czy wywalczy sobie własne państwo, czy zdobędzie stanowisko w pierwszym szeregu narodów. Wszystko co polskie jest moje: niczego się wyrzec nie mogę. Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to co jest w nim marne.......”
   ROMAN DMOWSKI „MYŚLI NOWOCZESNEGO POLAKA „zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamach Stanu !

   Gawronski-rafzen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 20

   To był ZAMACH STANU !!!
   Samolot na przeszło 1 kilometr przed lotniskiem znajdował na wysokości UWAGA ! 2,5 metra (dwa i pół metra) wysokości i nie znajdował się w osi pasa startowego. Te...rozwiń całość

   To był ZAMACH STANU !!!
   Samolot na przeszło 1 kilometr przed lotniskiem znajdował na wysokości UWAGA ! 2,5 metra (dwa i pół metra) wysokości i nie znajdował się w osi pasa startowego. Te elementy jednoznacznie świadczą o tym, że aparatura samolotu wskazywała błędne dane. Jest jeszcze jedna wersja z dobrze poinformowanych źródeł, że pilot chciał przejść do historii i celowo popełnił samobójstwo latając na wysokości 2,5 metra nad ziemią i nie w osi pasa startowego na przeszło kilometr przed lotniskiem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do b. PO z Lublina

   qba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 21

   Ja się nie denerwuję. I masz rację - jesteśmy chyba narodem żeglarzy. I nie byłem zwolennikiem zmarłego Prezydenta. Również nie zgadzam się z decyzją pochówku na Wawelu. Tylko nikt nie widzi...rozwiń całość

   Ja się nie denerwuję. I masz rację - jesteśmy chyba narodem żeglarzy. I nie byłem zwolennikiem zmarłego Prezydenta. Również nie zgadzam się z decyzją pochówku na Wawelu. Tylko nikt nie widzi profanacji tego urzędu poprzez profanację flagi. Ja się tylko zastanawiam czy nie powiadomić Prokuratury o profanacjach flagi w całym kraju bo nie mogę na to patrzeć. Ale czy Prokuratura i Policja będzie wiedzieć o co w ogóle chodzi? Wątpię... Przykre to jest i obłudne słuchać wypowiedzi ludzi czekających oddać hołd Prezydentowi i mówić o "swoim patriotycznym obowiązku" czy "każdy kto czuje się patriotą oddaje hołd" albo "jestem patriotą" - w każdym przypadku trzymając w ręku banderę. To idziesz człowieku jeden z drugim oddać hołd tragicznie zmarłym Lotnikom i Admirałowi do Pałacu Prezydenckiego????????
   To jest obłuda, a nie patriotyzm.
   Ta tragedia jest tragedią nas wszystkich. Ale Prezydium Sejmu i Kancelaria Prezydenta powinna świecić przykładem i uczyć społeczeństwo symboli narodowych!!! Tym bardziej w trakcie żałoby!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   *** w 2011 nie będzie już PO ***

   b. PO z Lublina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 17

   qba nie denerwuj sie!, WYWIESZAJA BANDERY, bo to narod żeglarzy (i golfiarzy z Florydy)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powiedz co cię motywuje marny robaczku?

   Naftalina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 23

   Spin doctory niczym sępy i hieny rzucili się na szczątki Lecha Kaczyńskiego - Śp. Prezydenta RP. Im za socjotechniczne inicjatywy i podpuchy płacą pieniądze, ciężkie pieniądzą - a wam marne...rozwiń całość

   Spin doctory niczym sępy i hieny rzucili się na szczątki Lecha Kaczyńskiego - Śp. Prezydenta RP. Im za socjotechniczne inicjatywy i podpuchy płacą pieniądze, ciężkie pieniądzą - a wam marne robaczki, które kąsać zaczęłyście zwłoki zanim jeszcze w ziemi spoczęły jaka motywacja przyświeca?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   x

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 21

   Niech spoczywają w pokoju. Polecieli aby zbrodnia nie została zapomniana. Wrócą do kraju a pożegnamy ich prawdziwie. Zostaną z nami. Miliony będą miały przed oczami ich twarze. Jeśli zostanie ich...rozwiń całość

   Niech spoczywają w pokoju. Polecieli aby zbrodnia nie została zapomniana. Wrócą do kraju a pożegnamy ich prawdziwie. Zostaną z nami. Miliony będą miały przed oczami ich twarze. Jeśli zostanie ich ślad w naszych sercach to nic tego nie wymaże. Zginęła tam min p.Anna Walentynowicz. Nasza młodość i te wielkie pragnienie wolności niech zostanie w NASzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja tez zegnalem z ciekawosci...

   jesod (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 19

   wyszedlem na ulice by pozegnac prezydenta RP nie lecha kaczynskiego i wyszedlem z ciekawosci jak wszystkie osoby z aparatami ecc. a nie ze wzgledu na szacunek badz sympatie dla tego pana!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Królewski pogrzeb Króla PiS Lecha Małego

   :( (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 22

   Wawel na pewno to wytrzyma, ale głupi to naród i głupi kraj, co nie potrafi decydować o sobie. Historia pokaże jakie są skutki arogancji i pychy wyrosłej ponad ten marny kraj.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama