W Syryni słowo Boże brzmi w słuchawkach

  W Syryni słowo Boże brzmi w słuchawkach

  Ewelina Gaszka-Bluszcz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niedosłyszący mieszkańcy Syryni nie mają już problemu z usłyszeniem tego, co ksiądz mówi w czasie kazania.
  W tamtejszym kościele działa tzw. pętla indukcyjna, która umożliwia im pełne uczestnictwo w mszy świętej. Parafia świętego Antoniego jako jedna z nielicznych w diecezji katowickiej może się poszczycić takim rozwiązaniem.
  W kościelnej zakrystii wierni mogą wypożyczyć słuchawki
  - Po raz pierwszy dokładnie słyszę to, co mówi ksiądz przy ołtarzu, organy i chór. Jestem naprawdę szczęśliwy. Od piętnastu lat noszę aparaty słuchowe, ale one tylko trochę poprawiają słuch.
  W kościele zwykle słyszałem jedynie jakieś głosy, ale zupełnie nie rozumiałem słów. Dzięki urządzeniom zamontowanym w świątyni słyszę teraz więcej niż inni, nawet szelest stron obracanych przez organistę - mówi Henryk Miśków, mieszkaniec Syryni. Dodaje, że lubi chodzić do kościoła, bo księdza słyszy lepiej niż swoich domowników.

  Korzystanie z pętli jest bardzo proste. Osoby noszące aparaty słuchowe wyposażone w tryb tzw. cewki indukcyjnej muszą jedynie przesunąć umieszczony za uchem przełącznik "T" lub "MT", co wykorzystują na co dzień podczas rozmów telefonicznych. Dzięki temu aparat odbiera sygnały elektromagnetyczne wytwarzane przez pętlę i zmienia je na dźwięki dopasowane do potrzeb użytkownika. Przekłada się to na wyraźną poprawę jakości słyszenia.

  Urządzenia zainstalowane w kościele mogą służyć także wiernym posiadającym aparaty starszej generacji i niedosłyszącym, którzy wcale ich nie noszą.

  - W naszej zakrystii można wypożyczyć słuchawki z odbiornikiem. Urządzenie jest podobne do walkmana. Posiada pokrętło do regulacji głośności. Zmieści się w kieszeni kurtki czy koszuli - informuje ksiądz Piotr Kachel, proboszcz parafii w Syryni. - W każdej chwili możemy dokupić kolejne słuchawki. Mam nadzieję, że przekonam do korzystania z nich wielu naszych parafian - dodaje.
  W Syryni jest sporo niedosłyszących mieszkańców, lecz nie jest łatwo przełamać ich niechęć do korzystania z kościelnych słuchawek.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama