Rozmnażanie płazów pod okiem bielskich ekologów i

  Rozmnażanie płazów pod okiem bielskich ekologów i drogowców

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zbiorniki lęgowe dla płazów pojawiły się po obu stronach drogi ekspresowej z Bielska-Białej do Cieszyna obok rezerwatu przyrody Morzyk. To efekt starań ekologów oraz groźby utraty unijnej dotacji.
  - Staraliśmy się dyskutować z drogowcami. Zwracaliśmy uwagę, że dobrze byłoby zrobić płazom kolejne miejsca rozrodu, tak, aby nie musiały migrować w poszukiwaniu wody - mówi Jacek Bożek, szef stowarzyszenia ekologiczno-kulturalnego Klub Gaja z Bielska-Białej.

  Członkowie Górnośląskiego Towarzystwa Przyrodniczego, którzy od dawna interesują się obwodnicą Grodźca Śląskiego przypominają, że to miejsce było przełomowe dla ochrony płazów przy inwestycjach drogowych w Polsce. W sprawie braku zabezpieczeń dla płazów interweniowali w Wojewódzkiej Radzie Ochrony Przyrody, a następnie w Komisji Europejskiej. Zadziałała dopiero groźba utraty dotacji unijnej.
  Po obu stronach drogi ekspresowej drogowcy zrobili pięć niewielkich zbiorników rozrodczych dla płazów.
  Dorota Marzyńska, rzeczniczka prasowa katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśnia, że już na etapie realizacji inwestycji w rejonie rezerwatu Morzyk zamontowano plastikową siatkę, która miała zapobiec wyskakiwaniu płazów na jezdnię.

  Gdy droga była już używana, po przeglądzie szczelności ogrodzenia, zamontowano dodatkowe 1300 metrów siatki plastikowej. Później wzdłuż drogi, na długości 2,6 km pojawiła się silniejsza metalowa siatka, której nie mogą uszkodzić drapieżniki.

  Ale według GTP rozwiązanie nie jest idealne. Ubiegłoroczne obserwacje wykazały, że płazy próbując sforsować siatki klinowały się w ogrodzeniu pasa drogowego.

  - Jesienią ubiegłego roku znaleźliśmy około 250 martwych osobników, głównie rzekotek drzewnych i traszek grzebieniastych. Obawiamy się, że siatki zabezpieczające wejście płazów w pas drogowy są zbyt krótkie - mówi Aldona Meisner z Górnośląskiego Towarzystwa Przyrodniczego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mity to nasza narodowa specjalność

   bombina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 47

   www.plazys1.cba.pl
   dla odświeżenia pamięci

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mity to nasza narodowa specjalność

   bombina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 49

   www.plazys1.cba.pl
   dla odświeżenia pamięci

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama