Golgota Polska poświęcona i odsłonięta w Gliwicach

  Golgota Polska poświęcona i odsłonięta w Gliwicach

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przy kościele garnizonowym w Gliwicach poświęcono Golgotę Polski - miejsce upamiętniające ofiary mordów, kaźni i bitew. Jedna z tablic poświęcona jest tragicznie zmarłym w wypadku pod Smoleńskiem
  24 kamienne tablice z nazwami i datami tragicznych wydarzeń w dziejach narodu polskiego złożyły się na Golgotę Polską, która została dziś poświęcona w kościele garnizonowym pw. św. Barbary w Gliwicach. Jedna z tablic upamiętnia ofiary tragedii w Smoleńsku.

  Golgota Polska znajdująca się w jednej z wnęk na zewnątrz kościoła została odsłonięta tuż po mszy św. odprawionej w intencji ofiar zbrodni katyńskiej sprzed 70 lat, a także smoleńskiej katastrofy lotniczej.
  Otwarciu towarzyszył apel poległych i honorowa salwa. W centralnym punkcie miejsca pamięci stanął 150-letni, symbolizujący zmartwychwstanie żeliwny krzyż, który niegdyś znajdował się na dachu świątyni. Kamieniem węgielnym tego miejsca jest ziemia z Katynia i spod Monte Cassino. Golgota Polska przypomina o poległych na frontach, upamiętnia ofiary syberyjskich zsyłek, mordu w Katyniu, bohaterów bitew i zrywów narodowych. W sumie 250 lat historii. Obok powstania listopadowego i styczniowego, konfederacji barskiej czy insurekcji kościuszkowskiej to także obie wojny światowe, powstanie warszawskie, czy śmierć górników kopalni Wujek.

  Celebrujący mszę św. ks. Gerad Kusz, biskup pomocniczy Diecezji Gliwickiej powiedział, że z datą 10 kwietnia 2010 roku dopisany został nowy rozdział, a może i początek historii.

  - Może się okazać, że Katyń, miejsce gdzie w 1940 roku zrodziła się nienawiść do narodu polskiego, w 2010 roku stanie się poprzez ofiary złożone z najlepszych synów narodu punktem zwrotnym w dziejach Polski i Rosji. Oby Bóg tak dał - mówił biskup Kusz.

  - To miejsce ma być symbolem. Wiele osób, często starszych, nie może pojechać w te części świata, gdzie zginęli ich bliscy. Tutaj będą mogli zatrzymać się, zapalić znicz, pomodlić się - dodaje ks. ppłk Stefan Zdasienia, pomysłodawca Golgoty Polski, który zrealizował ją razem z katowickim oddziałem IPN-u i Społecznym Komitetem Upamiętnienia Bohaterów Polski im. gen. Fieldorfa-Nila.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo