Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch Chorzów obchodzi dzisiaj 90-lecie istnienia

Jacek Sroka
Gerard Cieślik jest prawdziwą legendą Ruchu i poświęcona mu będzie spora część wystawy
Gerard Cieślik jest prawdziwą legendą Ruchu i poświęcona mu będzie spora część wystawy Fot. Arkadiusz Gola
Ruch Chorzów obchodzi dziś jubileusz 90-lecia istnienia. Z tej okazji w Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców 25 o godz. 14 otwarta zostanie wystawa poświęcona bogatej historii niebieskich.

Najbardziej utytułowany polski klub powstał 20 kwietnia 1920 r. w odpowiedzi na apel Polskiego Komitetu Plebiscytowe-go, który w ten sposób chciał propagować polskość na Górnym Śląsku. Zebranie założycielskie odbyło się w Domu Związkowym w Hajdukach Wielkich i uczestniczyło w nim 40 osób. Pierwszym prezesem został nauczyciel z Klimzowca Paweł Koppa, a nazwę klubu nawiązującą do rodzącego się wówczas na terenach plebiscytowych ruchu narodowego wymyślił Edward Supernok pełniący w nim funkcję skarbnika.

Na dobry początek Polski Komitet Plebiscytowy z Bytomia podarował nowemu klubowi sześć par butów i sześć koszulek. Pierwsze spotkanie Ruch rozegrał 3 maja 1920 r. w Wełnowcu pokonując Orzeł Józefowiec 3:1. Składający się głównie z młodzieży robotniczej zespół od początku istnienia miał niebiesko-białe barwy nawiązujące do tradycyjnych kolorów Górnego Śląska.

Tak w dużym skrócie wyglądały pierwsze miesiące działalności "niebieskich". O tym jak wyglądały kolejne, pełne sukcesów, lata 14-krotnych mistrzów Polski można będzie przekonać się na wystawie. Prace nad nią rozpoczęły się już kilkanaście miesięcy temu. Aby zgromadzić unikatowe materiały klub nawiązał kontakty z byłymi piłkarzami, rodzinami zawodników i prywatnymi kolekcjonerami. Niemal wszyscy chętnie wypożyczyli swoje cenne pamiątki na tę jubileuszową ekspozycję.

- Ja również przekazałem kilka eksponatów m.in. moje pamiątkowe medale i odznaczenia, a także historyczne zdjęcia. Niech młode pokolenia zobaczą jak wyglądała historia Ruchu - powiedział legendarny gracz niebieskich Gerard Cieślik, który również wybiera się dziś do chorzowskiego muzeum.
Na wystawie dzieje Ruchu pokazane będą w porządku chronologicznym. W pierwszej sali poznamy przedwojenną historię klubu - czasy Ernesta Wilimowskiego, Gerarda Wodarza i Teodora Peterka.
Kolejna sala poświęcona jest największej legendzie chorzowskiego klubu - Gerardowi Cieślikowi, który jest także najlepszym w historii strzelcem "niebieskich". W ostatniej sali znajdą się eksponaty z lat 60., 70., 80. i 90, a także współczesnych ważnych klubowych wydarzeń m.in. debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

- Od środy wystawa będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Czas jej ekspozycji będzie zależny od zainteresowania zwiedzających - powiedziała Irena Białas, dyrektor Muzeum w Chorzowie.

W klubowym sklepiku można już kupować pamiątki związane z 90-leciem. Wrażenie robi zwłaszcza koszulka w stylu retro wzorowana na strojach w jakich Ruch grał w latach 30-tych. Jubileuszowa gala Ruchu, która miała się odbyć w Teatrze Rozrywki w dniu 17 kwietnia, w związku z żałobą narodową została przeniesiona na 21 maja.

Jubileusz Ruchu

20 kwietnia - otwarcie wystawy 90 lat Ruchu Chorzów w Muzeum w Chorzowie
21 maja - wielka gala jubileuszowa w Teatrze Rozrywki 90 lat - Gramy dla Was
22 maja - Piknik dla Kibiców na stadionie na Cichej, koncert "Feel", mecz reprezentacji fanów z piłkarzami Ruchu oraz odlbojów Ruchu i Widzewa
wrzesień/październik - wydanie albumu z okazji 90-lecia klubu przygotowywanego przez wydawnictwo GiA Andrzeja Gowarzewskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!