Ważne
  Rocznicowe dęby pamięci w Myszkowie

  Rocznicowe dęby pamięci w Myszkowie

  KUB, SU

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przedstawiciele Rodzin Katyńskich, organizacji kombatanckich, włodarze miasta i zwykli rybniczanie złożyli w poniedziałek kwiaty pod tablicą, która upamiętnia ofiary zbrodni stalinowskich i nazistowskich.
  Był to jeden z punktów obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, które ze względu na katastrofę samolotu prezydenckiego i śmierć 96 osób, mają inny charakter niż początkowo planowano.

  - W sobotę, 10 kwietnia, życie napisało nam nowy scenariusz. 70 lat temu w Katyniu zginęła elita polskiej inteligencji. 10 kwietnia tego roku na tej ziemi zginęli ci, którzy mieli wielką osobowość. Bez nich Polska nie jest już tą samą Polską, co wcześniej - mówił na początku uroczystości Adam Fudali, prezydent Rybnika.


  Oprócz niego, pod tablicą upamiętniającą czasy II wojny światowej, wiązanki kwiatów, przepasane biało-czerwonymi wstążkami, złożyli także przedstawiciele rybnickich Rodzin Katyńskich. - Ta śmierć sprzed 70 laty i ta dzisiejsza się łączą. My, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, zawsze pragnęliśmy, by o tragedii ich bliskich dowiedział się świat. A dziś tak się właśnie dzieje - podkreślała Krystyna Lelowicz, przewodnicząca Rodzin Katyńskich Ziemi Rybnickiej.

  W uroczystościach, które odbyły się na rynku uczestniczyli mieszkańcy miasta. - W ten prosty sposób przekazujemy bliskim osób, które zginęły, że jesteśmy z nimi sercem, duchem i modlitwą - powiedziała nam Maria Wiercińska, której podczas uroczystości towarzyszyła 5-letnia wnuczka Julia.

  Uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej odbyły się w poniedziałek także w Myszkowie. W Miejskim Domu Kultury dr Wacław Dubiński z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach mówił o dziejach kłamstwa katyńskiego. Z kolei także związany z IPN dr Jarosław Durka przedstawił losy Polaków i stosowane wobec nich represje w Związku Radzieckim podczas II wojny światowej. Prelekcjom przysłuchiwała się młodzież z myszkowskich szkół oraz zaproszeni goście.

  Później w parafii Najświętszej Marii Panny na Mijaczowie, gdzie znajduje się pomnik Ofiar Katyńskich, posadzono cztery dęby pamięci. Podsypano je ziemią, którą posłanka Jadwiga Wiśniewska przywiozła z Katynia. Jednym z nich uhonorowano pamięć tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, a pozostałymi myszkowskich oficerów, zamordowanych w Katyniu w 1940 r. - por. Jana Rudawskiego, ppor. Józefa Hylę i por. Kazimierza Gałkowskiego.

  Oprócz młodzieży i ich opiekunów pamięć tragicznie zmarłych uczcili: policjanci, strażacy, harcerze, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz żołnierze z kompanii Wojsk Obrony Pogranicza z Bytomia, którzy oddali salwy honorowe i przystąpili do apelu. Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katyńskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama