W Sosnowcu helikoptery wylądują po zmroku

  W Sosnowcu helikoptery wylądują po zmroku

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jedyne w Zagłębiu profesjonalne lądowisko przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 5 im. świętej Barbary jest już gotowe po remoncie.
  Od piątku czeka na przyjęcie pierwszych helikopterów z pacjentami. Nowością jest specjalne oświetlenie, pozwalające na lądowanie także w nocy.

  - Podczas oficjalnego otwarcia, za kilka dni zorganizujemy specjalne loty testowe Lotniczego Pogotowia Ratunkowego po zmroku, przy wykorzystaniu nowoczesnego euroceptera z Krakowa. Pilot będzie mógł włączyć oświetlenie naziemne prosto ze śmigłowca, bez konieczności angażowania ratowników na ziemi - mówi Mirosław Rusecki, rzecznik sosnowieckiego szpitala.

  Zmian po modernizacji jest więcej. Zamiast asfaltu pojawił się specjalny beton, pole wzlotów zostało tak przygotowane, że nie będzie trzeba kosić trawy, a wyrównana droga dojazdowa nie ma już dziur.

  Remont lądowiska trwał prawie trzy miesiące i kosztował w sumie 1,5 miliona zł. Pieniądze pochodzą ze środków zewnętrznych i dotacji. Z budżetu województwa śląskiego udało się pozyskać 1 mln 161 tys. 566 zł, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 136 tys. 717 zł, a środki własne szpitala to 7 tys. 331 zł.

  - Tak naprawdę wcześniej ten teren należał nie do szpitala, ale do Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która przekazała go nam za symboliczną złotówkę. Dopiero wtedy mogliśmy myśleć o planach przebudowy i modernizacji lądowiska - wyjaśnia Mirosław Rusecki.

  Do tej pory teren przy szpitalu był wprawdzie zarejestrowany jako "miejsce do lądowania" w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, ale dopiero po modernizacji został uznany za lądowisko, czyli teren spełniający wszelkie normy unijne. Sosnowiecka placówka będzie jedynym w województwie śląskim Centrum Urazowym (do końca 2013 roku ma ich powstać w całym kraju 14), gdzie właśnie głównie drogą lotniczą trafiać będą najciężej poszkodowane osoby.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama