Cień tragedii

  Cień tragedii

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W czwartek godnie pożegnaliśmy parlamentarzystów z naszego regionu, którzy zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego 10 kwietnia.
  Na pogrzebach Krystyny Bochenek i Grzegorza Dolniaka, oprócz ich politycznych przyjaciół, byli też posłowie innych opcji. Wobec dramatu tej niepotrzebnej śmierci wszyscy potrafili się choć na trochę zjednoczyć.

  Przed Polakami jeszcze kilkadziesiąt ceremonii pogrzebowych. Zanim jednak zabrzmią ostatnie akordy marsza żałobnego, polska scena polityczna będzie musiała sprostać kolejnemu, chyba największemu od dwudziestu lat wyzwaniu, jakim są przyspieszone wybory prezydenckie, a co za tym idzie - skrócona, dwumiesięczna kampania.

  Na razie jeszcze żadna ze stron nie dała hasła do ataku, choć tu i ówdzie, zwłaszcza w mediach publicznych, mamy namiastkę tego, co może nas czekać.

  Choć zwykle w ludziach chcę widzieć dobre cechy, bardzo się boję, że możemy mieć do czynienia z okrutną jatką z tragedią pod Smoleńskiem w tle. Linie podziału społeczeństwa mogą być głębsze niż kiedykolwiek.
  Pochówek byłego prezydenta na Wawelu, słowa prymasa Henryka Muszyńskiego, który mówił, że Lech Kaczyński zastał Polskę zniewoloną, a zostawił niepodległą, konflikt wokół obsadzenia władz IPN - to tylko niektóre z osi sporu, jaki może rozgorzeć. Do tego rozwijane z pasją teorie spiskowe dotyczące przyczyn wypadku na rosyjskiej ziemi i ta skandaliczna licytacja, o to, kto jest większym patriotą.

  Stąd przecież tylko krok do polskiego piekła. I znów jak refren powtarzamy słowa Norwida, który wielkim poetą był, że Polacy to naród wspaniały, ale społeczeństwo żadne. Czy uda nam się przezwyciężyć własne słabości, które spychały nas tak często, zbyt często na dno historii? Styl tej kampanii będzie zależał przede wszystkim od postawy Jarosława Kaczyńskiego, od jego odpowiedzialności. Oczywiście, jeśli wystartuje w wyborach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W obliczu tragedii

   wilos1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Jako Naród katolicki w momentach szczególnie tragicznych, ale i tych radosnych, w sposób naturalny zwracamy się do Boga. W sytuacjach granicznych znika bowiem gra pozorów, a odsłaniają się...rozwiń całość

   Jako Naród katolicki w momentach szczególnie tragicznych, ale i tych radosnych, w sposób naturalny zwracamy się do Boga. W sytuacjach granicznych znika bowiem gra pozorów, a odsłaniają się najbardziej naturalne odruchy ludzkie, indywidualne i społeczne. W ostatnim czasie uwidoczniły się bardzo zdrowe reakcje społeczeństwa polskiego dające nadzieję na przyszłość. W czasach komunizmu nasz Naród, w ponad 90 procentach katolicki, rządzony był przez antykatolicką garstkę wspartą obcą potęgą militarną. Również teraz widzimy, że jako Naród patriotyczny i religijny podlegamy rządom sprawowanym nie "po katolicku", niesuwerennie. Tej uwagi oczywiście nie należy mylić z domaganiem się uczynienia z Polski państwa wyznaniowego. Oby teraz Polacy potrafili się upomnieć o to, by Polska była rządzona we właściwy sposób.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wstraymać ten marsz

   theodosja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Obserwator pisze nieprawdę Pytanie dlaczego! Odpowiedż musicie dać sobie sami!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wstrzymać ten marsz.

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   cytat..." Styl tej kampanii będzie zależał przede wszystkim od postawy Jarosława Kaczyńskiego,od jego odpowiedzialności."

   cytat..."Prezydent wszedł do kabiny załogi i zapytał: Panowie, kto jest...rozwiń całość

   cytat..." Styl tej kampanii będzie zależał przede wszystkim od postawy Jarosława Kaczyńskiego,od jego odpowiedzialności."

   cytat..."Prezydent wszedł do kabiny załogi i zapytał: Panowie, kto jest zwierzchnikiem sił zbrojnych? - Pan, Panie Prezydencie. - To proszę wykonać polecenie i lecieć do Tibilisi - powiedział prezydent i wyszedł nie czekając na wyjaśnienia" - to fragment relacji kapitana Grzegorza Pietruczuka, który w sierpniu 2008 roku dowodził rządowym samolotem lecącym do Azerbejdżanu.
   Ta relacja pochodzi z akt śledztwa, które prowadziła prokuratura wojskowa sprawdzając, czy Pietruczuk popełnił przestępstwo odmawiając wykonania rozkazu prezydenta."

   Odpowiedzialności oczekiwać od tego człowieka?-złudna iluzja!!!
   Wstrzymać ten marsz.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy jest przymus kochania

   *** (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   każdego, kto zginął w katastrofie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zatrzymać ten marsz...

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   cytat...."Styl tej kampanii będzie zależał przede wszystkim od postawy Jarosława Kaczyńskiego, od jego odpowiedzialności." - odpowiedzialności oczekiwać od tego człowieka?-złudna iluzja!!!...rozwiń całość

   cytat...."Styl tej kampanii będzie zależał przede wszystkim od postawy Jarosława Kaczyńskiego, od jego odpowiedzialności." - odpowiedzialności oczekiwać od tego człowieka?-złudna iluzja!!!

   Kongres "pisowski" przebiegał jak
   słynne i głośne... nazistowskie parteitag'i, z piewcą-"Ein Volk, Ein Partei, Ein Fuhrer" ,w polskim wydaniu wykonywane i realizowane przez "wodza"Jarosława K.
   Epopeja trwa.
   Czasu zostało mało,gdyż to nieuchronnie zmierza do powtórki Nuernberg 1933r. w wydaniu polskim,a jedną próbę generalną w 1926r już przeprowadził ich idol!!!


   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama