Stanisław Soyka promuje śląskie piosenki i przyśpiewki

  Stanisław Soyka promuje śląskie piosenki i przyśpiewki

  KAP, OSZ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Każdy, komu śląskie piosenki kojarzą się jedynie z muzyką biesiadną, powinien posłuchać, jak brzmi Soyka po śląsku. Okazja ku temu będzie już za dwa tygodnie, 7 maja o godz. 19 w Miejskim Domu Kultury Batory w Chorzowie.
  Stanisław Soyka, urodzony dokładnie 51 lat temu (w poniedziałek będzie obchodzić urodziny) w Żorach, nigdy nie wypierał się swoich śląskich korzeni, muzyczną edukację odbywając w Gliwicach (w podstawowej szkole muzycznej i takimże liceum) i Katowicach (w Akademii Muzycznej).
  Teraz ten wokalista i pianista, autor takich przebojów jak Tolerancja (na miły Bóg) czy "Cud niepamięci" powrócił do dźwięków znanych z dzieciństwa i razem ze śląskim kwartetem smyczkowym Altra Volta w składzie: Leszek Sojka, Jacek Dzwonowski, Aleksandra Marko-Lech i Michał Lech opracował program Soyka po śląsku.

  Zamysłem wykonawców było przedstawienie pieśni i przyśpiewek śląskich (m.in. Górnicy, górnicy, Jakech był młodzieńcem, chodziłech pod wieńcem, Dzióbka dej czy Od Bytomia bita droga) we własnym, nowatorskim opracowaniu na kwartet smyczkowy i wokal. Artyści tak zaaranżowali ludowe utwory, by wydobyć koloryt instrumentów smyczkowych, ich ciepłe klasyczne" brzmienie. Oczywiście zachowano oryginalną warstwę językową pieśni. Wyboru pieśni dokonał Stanisław Soyka - są to utwory, które wykonywano w jego domu rodzinnym. Dzisiaj muzyk traktuje te utwory ze szczególnym uczuciem. - Są one częścią mojej muzycznej i osobistej tożsamości - mówi.

  Bilety na chorzowski koncert, w czasie którego wykonawcy zaprezentują również wybrane utwory Stanisława Soyki, kosztują 20 i 30 zł.

  Poza Stanisławem Soyką w klimatach naszego regionu znakomicie czuje się też zespół Biff. Zatruj jak Ślązaka jodem, gdy z Chorzowa samochodem jedzie latem do Darłowa - to bodaj najbardziej znany wers z piosenki Ślązak, wykonywanej przez tę grupę. Z tym rytmicznym, niezwykle energetycznym utworem grupa pojawiła się m.in. na opolskim festiwalu, gdzie 2 lata temu walczyła w konkursie Premier. Nagrody nie zdobyła, ale zyskała grono wiernych odbiorców. Świadczą o tym dwie statuetki Fryderyków - najważniejszych nagród w polskim przemyśle muzycznym, które trafiły do zespołu w miniony poniedziałek, 19 kwietnia.

  Trzon śląskiej grupy Biff tworzą pochodząca z Tarnowskich Gór Ania Brachaczek (grała na basie w tarnogórskim Transfuzjonie. Zaśpiewała też na płycie Pogodno Pielgrzymka psów) oraz Hrabia Fochmann - legenda tyskiej alternatywy, główny autor płyty Pogodno gra Fochmanna Hajle Silesia, dzięki której śląsko-pomorskie Pogodno stało się gwiazdą polskiej sceny alternatywnej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama