Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanisław Soyka promuje śląskie piosenki i przyśpiewki

KAP, OSZ
Stanisław Soyka sięgnie po utwory śpiewane w rodzinnym domu
Stanisław Soyka sięgnie po utwory śpiewane w rodzinnym domu Fot. WALDEMAR DESKA
Każdy, komu śląskie piosenki kojarzą się jedynie z muzyką biesiadną, powinien posłuchać, jak brzmi Soyka po śląsku. Okazja ku temu będzie już za dwa tygodnie, 7 maja o godz. 19 w Miejskim Domu Kultury Batory w Chorzowie.

Stanisław Soyka, urodzony dokładnie 51 lat temu (w poniedziałek będzie obchodzić urodziny) w Żorach, nigdy nie wypierał się swoich śląskich korzeni, muzyczną edukację odbywając w Gliwicach (w podstawowej szkole muzycznej i takimże liceum) i Katowicach (w Akademii Muzycznej).
Teraz ten wokalista i pianista, autor takich przebojów jak Tolerancja (na miły Bóg) czy "Cud niepamięci" powrócił do dźwięków znanych z dzieciństwa i razem ze śląskim kwartetem smyczkowym Altra Volta w składzie: Leszek Sojka, Jacek Dzwonowski, Aleksandra Marko-Lech i Michał Lech opracował program Soyka po śląsku.

Zamysłem wykonawców było przedstawienie pieśni i przyśpiewek śląskich (m.in. Górnicy, górnicy, Jakech był młodzieńcem, chodziłech pod wieńcem, Dzióbka dej czy Od Bytomia bita droga) we własnym, nowatorskim opracowaniu na kwartet smyczkowy i wokal. Artyści tak zaaranżowali ludowe utwory, by wydobyć koloryt instrumentów smyczkowych, ich ciepłe klasyczne" brzmienie. Oczywiście zachowano oryginalną warstwę językową pieśni. Wyboru pieśni dokonał Stanisław Soyka - są to utwory, które wykonywano w jego domu rodzinnym. Dzisiaj muzyk traktuje te utwory ze szczególnym uczuciem. - Są one częścią mojej muzycznej i osobistej tożsamości - mówi.

Bilety na chorzowski koncert, w czasie którego wykonawcy zaprezentują również wybrane utwory Stanisława Soyki, kosztują 20 i 30 zł.

Poza Stanisławem Soyką w klimatach naszego regionu znakomicie czuje się też zespół Biff. Zatruj jak Ślązaka jodem, gdy z Chorzowa samochodem jedzie latem do Darłowa - to bodaj najbardziej znany wers z piosenki Ślązak, wykonywanej przez tę grupę. Z tym rytmicznym, niezwykle energetycznym utworem grupa pojawiła się m.in. na opolskim festiwalu, gdzie 2 lata temu walczyła w konkursie Premier. Nagrody nie zdobyła, ale zyskała grono wiernych odbiorców. Świadczą o tym dwie statuetki Fryderyków - najważniejszych nagród w polskim przemyśle muzycznym, które trafiły do zespołu w miniony poniedziałek, 19 kwietnia.

Trzon śląskiej grupy Biff tworzą pochodząca z Tarnowskich Gór Ania Brachaczek (grała na basie w tarnogórskim Transfuzjonie. Zaśpiewała też na płycie Pogodno Pielgrzymka psów) oraz Hrabia Fochmann - legenda tyskiej alternatywy, główny autor płyty Pogodno gra Fochmanna Hajle Silesia, dzięki której śląsko-pomorskie Pogodno stało się gwiazdą polskiej sceny alternatywnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!