W jastrzębskiej Zofiówce ewakuowano 54 górników

  W jastrzębskiej Zofiówce ewakuowano 54 górników

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kopalniane urządzenia mierzące temperaturę w wyrobiskach i skład atmosfery oszalały w piątek, dokładnie o godzinie 4.21. Wskazywały na wysokie przekroczenie niebezpiecznego tlenku węgla.
  - Mamy do czynienia z podziemnym pożarem, więc dyspozytor kopalni zdecydował o natychmiastowej ewakuacji pracujących w tym rejonie górników. Łącznie na powierzchnię z zagrożonego miejsca wycofano 54 pracowników - informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia.
  Nie musieliśmy używać tlenowych aparatów ucieczkowych
  - Wszystko było w porządku. Nie musieliśmy używać tlenowych aparatów ucieczkowych. Było spokojnie, akcja przebiegła bez zarzutu - mówił nam jeden z górników na kopalnianej cechowni.

  Na razie nie wiadomo, na jakim odcinku w Zofiówce pojawił się problem. W zagrożony rejon wysłano od razu osiem kopalnianych zastępów ratowniczych, wspomaganych przez kolegów z Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego z Wodzisławia Śląskiego - razem kilkadziesiąt osób.

  Pod ziemią zainstalowali chromatograf, urządzenie do bieżącej analizy składu podziemnych gazów. Pożar wybuchł w miejscu drążenia jednej z upadowych, czyli podziemnego przekopu, który w przyszłości ma dotrzeć do nowych złóż węgla w rejonie Bzie Dębina 1 Zachód, na głębokości 1110 metrów. To wielomilionowa inwestycja, która decyduje o przyszłości kopalni. Wydobywanie węgla stamtąd pozwoli zakładowi przetrwać kolejne 50 lat. Ale do nowych złóż można się dostać tylko od strony wyrobisk pola macierzystego kopalni Zofiówka - z głębokości 900 metrów.

  - Aktualnie drążone są dwie upadowe w kierunku nowego złoża, każda ma mieć 1950 metrów długości. Wykonano już 1633 m upadowej taśmowej do poziomu 1110 drążonej za pomocą kombajnu chodnikowego, oraz 1214 m upadowej równoległej wykonywanej za pomocą materiału wybuchowego. Pożar wybuchł w tej pierwszej. Do wydrążenia zostało jeszcze około 300 metrów, przewidywaliśmy zakończenie robót we wrześniu. O ile ulegną opóźnieniu prace, trudno w tej chwili mówić, bo nie wiadomo, kiedy ognisko pożarowe wygaśnie - dodają eksperci JSW. - Na razie podjęto decyzję o gaszeniu pożaru wodą. Jak będzie trzeba, to cały teren zostanie zalany, bo nachylenie tego terenu na to pozwala - dodaje Jabłońska-Bajer.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo