Alessi w Cieszynie

Alessi w Cieszynie

Wanda Then

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

W sali ekspozycyjnej Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości do połowy września brać można udział w zabawie w skojarzenia, którą gwarantuje wystawa produktów firmy Alessi.
Rozpoczyna się ona od projektanta, który kształty spotykane wokół nas przekuwa w formy użytkowe. Uchwytem czajnika jest ryba, solniczce wyrastają uszy, patera stoi na kobiecych nogach. Następnie do zabawy wciągany jest odbiorca, który odczytuje kolejne zagadki projektowe i komunikaty, a czasem, nie bez radości, wpada w pułapki zastawione na niego przez projektanta. Odkrywa, że czerwone elementy czajnika krzyczą: gorące! nie dotykaj, gwizdek wygrywa dwutony, a serwis kawowy niczym główka czosnku rozbija się na poszczególne ząbki przeznaczone na herbatę, kawę, mleko.

Czasem do zabawy przyłącza się jeszcze jeden gracz - młody projektant, który zmienia reguły gry. Robi dużo zamieszania zmieniając dotychczasowe funkcje i negując użyteczność ikonicznych kształtów, w zamian ofiarowując przedmiotom drugie życie. Zdaje się także przypominać, że mamy do czynienia z przedmiotami do używania, nie z muzealnymi eksponatami.

Produkty Alessi zaklinają rzeczywistość mieszając ze sobą skalę makro i mikro. Rozpościerają przed nami krajobraz włoskiej piazzy i herbaciano-kawowych wież wzniesionych w obrębie stołu przez najlepszych architektów. Opowiadają sagę o nieznanych gatunkach stworzonych, by pomagać nam w codziennych czynnościach domowych: otwierać butelki, przechowywać przyprawy, bronić przed owadami. Przede wszystkim jednak bawić i strzec od nudy codzienności. To poezja przedmiotów, którą warto przeżywać samemu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo