Powiat pokpił dotację

  Powiat pokpił dotację

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pod znakiem zapytania stanęło zakończenie budowy mostu sporyskiego, jednego z najważniejszych w Żywcu. Urzędnicy z żywieckiego starostwa nie potrafili bowiem załatwić prawie trzech milionów złotych dotacji, która była na wyciągnięcie ręki.
  Starostwo, remontujące most w Sporyszu, miało szansę zdobyć unijną dotację z Programu Rozwoju Subregionu Południowego. Pieniądze pochodziły z tzw. puli pozakonkursowej i można było stosunkowo łatwo je zdobyć.

  Samorząd starał się o prawie 7 milionów złotych na remont dróg i mostów w różnych gminach powiatu, z czego blisko 3 miliony złotych miało zostać przeznaczone na przeprawę w Sporyszu. Ale urzędnicy z Wydziału Rozwoju i Strategii, odpowiedzialni za pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, nie przyłożyli się do pracy. Na kolanie napisali wniosek, który został odrzucony przez Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach.

  - Odrzuciliśmy wniosek z przyczyn formalnych już w pierwszym etapie oceny. Miał poważne błędy dotyczące postępowania środowiskowego - tłumaczy Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego. Dodaje, że dwa razy proponowali urzędnikom, żeby uzupełnili dokumentację, ale ci nie wprowadzili poprawek.

  To, że starostwo nie otrzymało dotacji, próbowano utrzymać w tajemnicy. Tymczasem oficjalne informacje na temat odrzucenia wniosku opublikował na swojej stronie internetowej Urząd Marszałkowski.

  Rzecznik starostwa Tomasz Baron przekonuje, że jeszcze nic nie jest przesądzone.

  - Wysłaliśmy protest, czekamy na odpowiedź. Mamy nadzieję, że decyzja komisji oceniającej projekty będzie pozytywna - mówi Baron.

  Marzyńska potwierdza, że 16 kwietnia wpłynął nie protest, lecz prośba o korektę wniosku. - Obecnie jesteśmy na etapie opiniowania tego wniosku - podsumowuje Marzyńska.

  Radni powiatowi nie mają tyle optymizmu co rzecznik Baron. - Wątpię, żeby udało się to jeszcze jakoś odkręcić. To już musztarda po obiedzie - uważa radny Jan Jafernik. Zauważa, że przepadły nie tylko pieniądze na most sporyski, ale też m.in. na powstałe już drogi w Korbielowie Górnym i Sopotni Małej, na które powiat wydał własne pieniądze, a z dotacji miał odzyskać częściowy zwrot kosztów.

  - W piątek na komisji budżetowej toczyła się burzliwa dyskusja w tej sprawie. Trzeba znaleźć winnych tej sytuacji - podkreśla Jacek Seweryn.

  Ostateczna decyzja, czy powiat otrzyma dotację, ma zapaść w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Z naszych informacji wynika, że powiat nie ma żadnych szans.

  Mieszkańcy odcięci od świata  Informowaliśmy już, że z powodu remontu mostu mieszkańcy Sporysza zostali odcięci od świata. Ludzie są wściekli, bo przed rozpoczęciem inwestycji urzędnicy zapewniali, że na czas remontu powstanie zastępcza kładka. Remont ruszył, a urzędnicy bezradnie rozkładają ręce, że na zastępczą przeprawę nie starczyło kasy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zabic

   tekk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   pozabijac to malo...teraz nie mozna wydostac sie po ludzku ze Sporysza. Kilka tysiecy osób jest odcietych. Objazd jest mostem trzebinskim, ktory grozi zawaleniem i prawdopodobnie tez zostanie...rozwiń całość

   pozabijac to malo...teraz nie mozna wydostac sie po ludzku ze Sporysza. Kilka tysiecy osób jest odcietych. Objazd jest mostem trzebinskim, ktory grozi zawaleniem i prawdopodobnie tez zostanie zamkniety. W takim wypadku pozostaje zorganizowac śmigłowiec dla mieszkańców a urzędnikom miejskim i powiatowym pozostaje schować się przed mieszkancami którzy zapewne przeprowadza na nich lincz.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama